Išsimokslinimas: 1987 m. Vilniaus universitetas, Istorijos fakultetas, bibliotekininksytė ir bibliografija.
Darbo patirtis: 1987–1990 Darbo su jaunimu skyriaus vyresn. metodininkė 1990–1992 Darbo su jaunimu skyriaus vedėja 1992–1993 Abonemento skyriaus vedėja 1994–1995 Abonemento skyriaus vyresn. bibliotekininkė 1997–2011 Meno skyriaus vedėja 2011– iki dabar Informacinių išteklių skyriaus vadovė Profesinių interesų sritys - bibliotekų informacinių išteklių sudarymas, knygos vertės studijos, universali dešimtainė klasifikacija ir jos taikymas praktikoje, suaugusiųjų mokymas, bibliotekų architektūra ir interjeras.
Dėstymo patirtis:
Dėstyta ne viena su dokumentų verte susijusi tema: "Bibliotekos fondo sudarymas", "Bibliotekos fondo vertinimas ir analizė", "Knygos vertė". LKDTC klausytojams parengta 16 val. programa "Knygos vertė".
Lektorės vedami mokymai
Atstovavimas bibliotekoms
Programos pavadinimas
Atstovavimas bibliotekoms
Programos autoriai
VAVB IIC vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė; VAVB SAC vadovė Aldona Jeleniauskienė; VAVB direktoriaus pavaduotoja, RBMVC vadovė dr. Laura Juchnevič; VAVB RBMVC vyr. metodininkė Gerda Putnaitė
Programos tikslas
Supažindinti su pagrindiniais atstovavimo bibliotekai teoriniais aspektais ir suteikti praktinių žinių, kurios padėtų ateityje sėkmingai atstovauti bibliotekai.
Programos uždaviniai
Suteikti žinių apie atstovavimą ir atstovavimo tikslus; Padėti praktiškai pritaikyti žinias apie bibliotekos vertę atstovavimo veiklose; Suteikti žinių apie tikslinių grupių ir partnerių nustatymą; Paruošti mokymų dalyvius kurti bibliotekos atstovavimo žinutes; Išmokyti kurti efektyvią prezentaciją; Suteikti žinių apie atstovavimo plano vykdymo ir fondų paieškos metodus.
Trumpas programos aprašymas
Šiuolaikiniame pasaulyje biblioteka nebėra savaime suprantama vertybė. Siekiant parodyti galimybes ir kuriamas vertes besikeičiančioje aplinkoje, įtikinti partnerius savo lygiavertiškumu, užsitikrinti visuomenės palaikymą ir kitų institucijų (ypač steigėjų) supratimą apie įgyvendinamą socialinę misiją, bibliotekos turi ieškoti būdų, kaip save realizuoti ir sugebėti komunikuoti apie atliktus naudingus darbus. Sąstingis ir užsidarymas lemia įsitikinimą laike ir malonių iš aplinkos laukimą. Biblioteka turi nuolat keistis, numatyti rizikas, bet tuo pačiu neprarasti savo tapatumo. Biblioteka turi būti matoma. Ji turi gebėti parodyti save, nuolatos apie save priminti, todėl atstovavimas bibliotekoms tampa ypač reikalinga, svarbia veikla. Nors apie atstovavimą kalbama gana seniai, bet ne visi jį teisingai supranta, neskiria arba sieja su lobizmu ar viešaisiais ryšiais. Bibliotekininkams būtina žinoti, kas yra atstovavimas, kokie jo tikslai ir kaip reikia atstovauti bibliotekai, siekiant tinkamai organizuoti visos bibliotekos veiklą, pristatyti organizacijos pasiekimus, taip užsitikrinant palankumą. Atstovavimo idėja yra pagrįsta pilietinės visuomenės principais ir jų realiu funkcionavimu. Visuomenės nariai buriasi į grupes pagal savo interesus, juos išreiškia, siekdami datyri įtaką Valstybės sprendimams. Dažniausia tai daroma organizuotai. Atstovavimas - tai tiesioginis ir aktyvus piliečių įsitraukimas į bendradarbiavimą su valdžia, priimant sprendimus, kurie daro įtaką bendruomenės gyvenimui. Ši mokymų programa padės susipažinti su atstovavimo tikslais, suvokti bibliotekos vertę ir išmokti ją pademonstruoti, supažindins su tikslinėmis atstovavimo grupėmis ir partneryste. Dalyviai išmoks parengti atstovavimo žinutę, susipažins su efektyvios prezentacijos principais, suvoks atstovavimo plano rengimo bei fondų paieškos svarbą. Programos perteikimo metu siekiama ne tik teoriškai pristatyti atstovavimo veiklą, bet ir praktiškai išbandyti atstovavimo metodus.
Programos trukmė
18 akad. val.
Programa parengta
2014 m.
Bibliotekos fondo dokumento vertė
Programos pavadinimas
Bibliotekos fondo dokumento vertė
Programos autoriai
VAVB IIC vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė
Programos tikslas
Supažindinti su bibliotekos fondo dokumento vertės teorija, atskleisti dokumento vertinimo metodiką, pateikti žinių apie kritinį mąstymą bei padėti tikslinės grupės dalyviams taikyti jį, plėsti, sisteminti ir tobulinti turimas žinias ir jas taikyti darbo procesuose
Programos uždaviniai
Suteikti teorinių dokumentų vertės nustatymo žinių; Suteikti teorinių žinių apie kritinį mąstymą; Padėti mokymų dalyviams praktikoje pritaikyti gautas žinias apie dokumentų vertę.
Trumpas programos aprašymas
Nei viena biblioteka niekur pasaulyje nesiekia surinkti visko, ką išleidžia viso pasaulio leidėjai. Pagrindinis bibliotekos fondo sudarymo principas liks – sugebėjimas atrinkti reikšmingiausius leidinius, paprasčiau tariant – atranka. Lengva pasakyti – sunku padaryti. Mūsų klaidas atrenkant leidinius vėliau tenka taisyti mums patiems – darant antrinę atranką (atrenkant leidinius nurašymui) arba atliekant retrospektyvinį komplektavimą. Dažnai turėdami pakankamai didelius fondus, turime nedidelę išduotį, komplektavimo spragas išryškina neigiami atsakymai į vartotojų užklausas. Kartais tik, kai patiems bibliotekininkams kaip vartotojams prireikia kokios literatūros, atrandama, kad jos nėra bibliotekos fonde ir labai nustembama. Dokumento vertė bibliotekoje vertinama ne vieno proceso metu. Pirmą kartą, kai sprendžiama, ar ją pirkti, priimti iš paramos ar pan., antrą kartą, kai leidinys apdorojamas – bibliografuojama, sisteminama, klasifikuojama bei dalykinama, vėliau – kai apsisprendžiame į kokius fondus dokumentas keliaus, bus skolinamas į namus ar saugomas ir jam suteikiamas atitinkamas šifras. Dokumentą vertina skaitytojų aptarnavimo darbuotojai, kai susipažįsta su juo ir rekomenduoja vartotojui. Vėliau jis dar kartą vertinamas – kai sprendžiama pašalinti jį iš bibliotekos fondo ar ne. Vertindami dokumentus, mes remiamės tam tikrais kriterijais, asmeniniu patyrimu, emocijomis. Visa tai daro įtaką mūsų fondų turiniui. Atrankos procesas darosi vis sudėtingesnis – didėja dokumentų srautas, atsiranda vis naujos dokumentų rūšys ir nauji komplektavimo šaltiniai, leidiniai brangsta, priversdami mus vis labiau pasverti, ką įsigyti. Su tuo susiduriame visi – bibliotekos vadovai, komplektavimo specialistai, skaitytojų aptarnavimo skyrių darbuotojai, kurie ne tik rekomenduoja leidinius vartotojams, bet ir labai dažnai prisideda prie dokumentų fondo sudarymo.
Programos trukmė
8 akad. val.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. (8 5) 262 5570, el. paštas: [email protected] Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.