Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Baigtas įgyvendinti projektas „Bibliotekos – autorystės ambasados. Praktiniai seminarai bibliotekininkams“

Baigtas įgyvendinti projektas „Bibliotekos – autorystės ambasados. Praktiniai seminarai...

Projekto trukmė

2023 m. rugsėjo 1 d. – 2023 m. gruodžio 31 d.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka baigė įgyvendinti Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „Bibliotekos – autorystės ambasados. Praktiniai seminarai bibliotekininkams“. Projektą vainikavo apibendrinamasis renginys Lazdijų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje gruodžio 4 d.

Šio projekto tikslas buvo stiprinti bibliotekininkų kompetenciją autorių teisių ir gretutinių teisių srityje bei prisidėti prie autorių teisių apsaugos ir teisinio sąmoningumo didinimo. Nuo 2023 m. rugsėjo 12 d. iki gruodžio 4 d. Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešosiose bibliotekose buvo surengtas penkių praktinių seminarų (visų pranešimų bendra trukmė – 35 akad. val.) ir penkių praktikumų (visų pranešimų bendra trukmė – 30 akad. val.) ciklas, apimantis įvairias autorių teisių tematikas, įskaitant – intelektinės nuosavybės sąvoką, jos pagrindinius objektus, apsaugos būdus internete ir svarbiausius teisinius aspektus.  

Seminarų temos apėmė autorių ir gretutinių teisių apsaugą, įskaitant vertėjų ir rašytojų autorines teises ir jų pažeidimus; vizualaus meno kūrinių ypatumus ir teisėtą šių kūrinių naudojimą savo praktinėje veikloje; dažniausiai pasitaikančius teisinius ginčus, teismų praktiką, įprastus (klasikinius) ginčų sprendimo būdus, priemones ginčų išvengti. Praktiniuose užsiėmimuose dalyviai nagrinėjo atskirus autorių teisių pažeidimų atvejus ir jų prevencijos bei sprendimo būdus. Dalyviai susipažino su autorių teisių praktiniu įgyvendinimu, akcentuojant ypatumus kultūros organizacijų  ir bibliotekų veikloje, jiems buvo suteiktos reikalingos rekomendacijos dėl renginių viešinimo, dokumentų ruošimo, sutarčių su autoriais ir kitais asmenimis sudarymo.

Lietuvos kultūros taryba taip pat finansavo metodinės medžiagos elektroninės brošiūros / atmintinės parengimą. Ši brošiūra yra pasiekiama visiems projekto dalyviams bei kitai suinteresuotai publikai bibliotekos tinklapyje. 

Projektas vyko sėkmingai nuo pradinių planų ir idėjų iki praktinių veiksmų ir veiklų koordinavimo viso projekto metu. Dalyvių ir partnerių entuziazmas ir bendradarbiavimas leido mums pasiekti visus numatytus tikslus. 

Šiame apibendrinamajame straipsnyje apžvelgsime pasiektus šio projekto rezultatus – dalyvių skaičių, projekto vertinimo apklausų rezultatus, techninius įgyvendinimo aspektus, biudžeto paskirstymą, asmeninius dalyvių atsiliepimus, ir skirsime padėkas prie projekto įgyvendinimo ypatingai prisidėjusiems bendruomenių nariams.

Emilija Banionytė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė / M. Masaičio nuotr.

Programos įgyvendinimas ir techninis aprūpinimas

Numatytos programos veiklos vyko sėkmingai. Nuoseklus planavimas ir įgyvendinimas padėjo įgyvendinti uždavinius ir pasiekti tikslus. Dalyviams buvo suteiktos visos reikiamos priemonės patogiam mokymuisi. Stendiniu popieriumi, banknotais, rašikliais bei markeriais pasirūpino projekto organizatoriai. Kiekviena biblioteka pasirūpino vaizdo / garso aparatūra, kompiuteriais, interneto prieiga, projektoriumi, rašomąja lenta. Visi dalyviai turėjo galimybę atsisiųsti dalyvavimą praktiniuose seminaruose patvirtinančius pažymėjimus (dėl nuorodos prašome kreiptis į organizatorius). 

Projekto biudžeto paskirstymas

Projekto įgyvendinimui Lietuvos kultūros taryba viso skyrė 13000,00 Eur. Iš šios sumos, renginių lektorių ir kuratorių atlyginimams (septynių asmenų) skirta iš viso 10340,00 Eur. Kitos projekto įgyvendinimo išlaidos paskirstytos taip: praktinės metodinės medžiagos parengimui skirta 990,00 Eur, vizualinio identiteto ir priemonių kūrimui (programai, pranešimams ir kt.) skirta 925,00 Eur, techninėms priemonėms skirta 245,00 Eur, elektroninės metodinės medžiagos brošiūros maketavimui skirta 500,00 Eur. 

Projekto įgyvendinimui neteko patirti patalpų nuomos išlaidų, kadangi visi renginiai vyko Vilniaus regiono (Alytaus ir Vilniaus apskričių) savivaldybių viešųjų bibliotekų patalpose, maitinimo ir kelionių išlaidomis taip pat pasirūpino patys dalyviai ir renginių šeimininkai – bibliotekų darbuotojai. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka suteikė profesionalią kompetentingų specialistų pagalbą projekto vadybai ir įgyvendinimui nuo projekto pradžios iki galo.

Pasiekimai ir dalyviai

Projekte dalyvavo įvairių sričių ekspertai, kurie ne tik pristatė savo žinias, bet ir suteikė praktinių patarimų. Lektoriai Radvilė Bieliauskienė, Biruta Augustinienė, Raimonda Joskaudienė, Liutauras Ulevičius, Martynas Šukevičius, Laurynas Jurgaitis, Gabrielė Naprušienė, Andrius Katinas, padėjo sukurti turiningą ir informatyvų renginį. Jų skaitytų pranešimų pagrindu buvo parengta metodinė atmintinė – vienas iš projekto siekių – palengvinti bibliotekininkų kasdienę veiklą pateikiant susistemintą atmintinę jiems aktualiausiais klausimais. Projekto įvadinį seminarą ir baigiamąjį renginį moderavo teisininkė, mediatorė, lektorė praktikė Raimonda Joskaudienė ir intelektinės nuosavybės teisinių paslaugų grupės METIDA teisininkas Martynas Šukevičius,  projekto vadovė – VAVB metodikos ir informacijos skyriaus vyr. metodininkė projektams Laima Lisauskienė.

Veiklų kalendorius ir dalyvių statistika

Projekto veiklos vyko nuo rugsėjo iki gruodžio, pradedant įvadiniu seminaru / konferencija, praktinių seminarų ir praktikumų ciklu, ir galiausiai apžvelgiant rezultatus baigiamajame renginyje Lazdijų savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Įvadinio seminaro dalyvių skaičius buvo įspūdingas – 125 dalyviai iš įvairių įstaigų, tokių institucijų kaip Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka (8 dalyviai), Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės Bitės viešoji biblioteka (8 dalyviai), Lietuvos medicinos biblioteka (7 dalyviai), Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (5 dalyviai), Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (5 dalyviai), Kauno apskrities viešoji biblioteka (4 dalyviai), Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos biblioteka (3 dalyviai), Mykolo Romerio universitetas (3 dalyviai), Lietuvos istorijos institutas (3 dalyviai) ir t.t. Tiesiogiai transliuojamą bibliotekos „YouTube“ kanale įvadinio seminaro / konferencijos vaizdo įrašą stebėjo virš 100 žmonių. Per 24 val. skelbiamą vaizdo įrašą peržiūrėjo 725 žmonės. Bendras dalyvių skaičius Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos regione (Vilniuje, Elektrėnuose, Alytuje, Ukmergėje, Druskininkuose, Lazdijuose) ir „YouTube“ kanale: 1200 žmonių (1 pav. Praktinių seminarų ir praktikumų dalyviai (VAVB, Elektrėnų SVB, Alytaus MVB, Ukmergės rajono SVB, Druskininkų SVB, Lazdijų rajono SVB ir 2 pav. Kultūros darbuotojų, tobulinusių kvalifikaciją skaičius).



1 pav. Praktinių seminarų ir praktikumų (VAVB, Elektrėnų SVB, Alytaus MVB, Ukmergės rajono SVB, Druskininkų SVB, Lazdijų rajono SVB) dalyvių ir žiūrinčiųjų „YouTube“ kanale skaičius

Šaltinis: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

2 pav. Kultūros darbuotojų, tobulinusių kvalifikaciją (VAVB, Elektrėnų SVB, Alytaus MVB, Ukmergės rajono SVB, Druskininkų SVB, Lazdijų rajono SVB) ir YouTube“ kanale skaičius

Šaltinis: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Dėstomos temos aktualumas ir organizavimas

Organizacinis darbas kūrybiškas ir kompleksiškas procesas, kurio tikslas – suteikti dalyviams ne tik puikią patirtį, bet ir naujų gebėjimų ir žinių, kurios gali būti naudingos ateityje. Praktinių seminarų pabaigoje dalyvių prašyta užpildyti praktinių seminarų įvertinimo anketas. Suvedus duomenis, paaiškėjo, kad dalyviai vertino praktinius seminarus ir praktikumus įvertinimų skalėje  pagal svarbą nuo 1 (visiškai nesutinku) iki 5 (visiškai sutinku) aukščiausiais balais. Dalyviai labai palankiai įvertino kiekvieno elemento svarbą. Pagal pateiktas diagramas (2 pav. Dėstomos temos aktualumas ir 3 pav. Organizavimas), matyti, kad tam tikriems elementams („Mokymų dienotvarkė ir įtraukiančios temos padėjo išlaikyti mokymosi produktyvumą viso praktinio seminaro metu“, „Ši tema aktuali ir naudinga man asmeniškai / mano darbe“ ir „5 balų skalėje įvertinkite kaip Jūs bendrai vertinate šiuos praktinius seminarus / praktikumus?“) dalyviai suteikė daugiausiai balų. 

Apibendrinant organizacinio darbo statistinius rodiklius, galima teigti, kad projektas pasiekė puikius rezultatus. Organizacinis darbas buvo įgyvendintas kūrybiškai ir kompleksiškai, siekiant suteikti dalyviams ne tik puikią patirtį, bet ir naujų gebėjimų bei žinių, kurios gali būti naudingos ateityje (3 pav. Organizatorių, savanorių, kito personalo skaičius).

3 pav. Organizatorių, savanorių, kito personalo, koprodukciją  įgyvendinančių organizacijų skaičius (VAVB, Elektrėnų SVB, Alytaus MVB, Ukmergės rajono SVB, Druskininkų SVB, Lazdijų rajono SVB) 

Šaltinis: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Praktinių seminarų įvertinimo anketų rezultatai atskleidė, kad dalyviai labai palankiai vertino visus organizacinius elementus, o kiekvieno elemento svarbą įvertino aukščiausiais balais nuo 1 iki 5 pagal svarbą. Taip pat svarbu paminėti, kad dalyviai pabrėžė praktinių seminarų ir praktikumų temų aktualumą ir naudą jų asmeniniam ir profesiniam vystymuisi. Tai rodo, kad praktiniai seminarai ne tik atitiko dalyvių lūkesčius, bet ir pateikė turinį, kuris buvo labai vertinamas ir pritaikomas jų poreikiams. Rezultatai atspindi dalyvių pasitenkinimą ir norą aktyviai dalyvauti tokiuose projektuose ateityje (4 pav. Dėstomos temos aktualumas ir 5 pav. Organizavimas)


4 pav. Dėstomos temos aktualumas (Elektrėnų SVB, Alytaus MVB, Ukmergės rajono SVB, Druskininkų SVB, Lazdijų rajono SVB)

Šaltinis: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka



5 pav. Organizavimas (Elektrėnų SVB, Alytaus MVB, Ukmergės rajono SVB, Druskininkų SVB, Lazdijų rajono SVB)

Šaltinis: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Dalyvių atsiliepimai

Tai tik keletas dalyvių atsiliepimų:

„Dėkoju už seminarą, puikius lektorius ir galimybę prisijungti man ir mano darbuotojams, kurie šalia bibliotekinių veiklų vykdo ir paramos leidybai funkciją.“ – Daiva Kalvaitienė, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos bibliotekos direktorė. 2023 rugsėjo 15 d.

„Nuoširdžiai dėkoju už puikų seminarą. Visi prelegentai buvo nuostabūs. 10 balų iš 10. Dėkinga už malonų bendradarbiavimą.“ – Vera Badjanova, Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos bibliotekos vedėja. 2023 rugsėjo 15 d.

„Dėkoju už suorganizuotą labai įdomų ir naudingą seminarą.“ – Julija Gylienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto bibliotekos Mokymų ir informacijos sklaidos skyriaus vyriausioji bibliotekininkė. 2023 rugsėjo 28 d.

„Ačiū labai už kvalifikacinį pažymėjimą ir, nežiūrint techninių (garso) problemų, gerai organizuotą seminarą-konferenciją.“ – Ilona Ada Gelpernaitė, Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos bibliotekos vedėja. 2023 rugsėjo 18 d.

Sulaukti atsiliepimai patvirtina prielaidą – Autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga informacinėje visuomenėje domina viešųjų bibliotekų, kitų atminties institucijų darbuotojus.

Dėkojame bendruomenei

Norime nuoširdžiai padėkoti mūsų projektą parėmusiems projekto dalyviams, lektoriams,  partneriams ir visai bendruomenei, kuri prisidėjo prie šio projekto sėkmės. Dėkojame gerbiamiems VAVB regiono viešųjų bibliotekų vadovams už jų ypatingą indėlį ir aktyvų dalyvavimą projekte Bibliotekos – autorystės ambasados. Praktiniai seminarai bibliotekininkams. Ypatingai norime išskirti šiuos vadovus,  renginių šeimininkus, kurie buvo atsakingi už projekto pristatymą, techninės įrangos aprūpinimą ir malonias kavos pertraukėles. Jų rūpestis ir dėmesys dalyviams ne tik prisidėjo prie sėkmingo renginio vykdymo, bet ir sukūrė palankią aplinką, skatinančią aktyvų dalyvių bendravimą ir bendradarbiavimą: 

  • Emilija Banionytė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė
  • Rokas Gulbinas, Elektrėnų savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius
  • Dr. Sigita Astikienė, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorė
  • Vida Grišmanauskienė, Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė
  • Laima Žėkienė, Druskininkų savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė
  • Vaiva Malinauskienė, Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė

Dėkojame visai bendruomenei už suteiktą kolegialų grįžtamąjį ryšį ir teigiamą vertinimą dėl įvadinio seminaro / konferencijos organizavimo. Jūsų aktyvus dalyvavimas ir atsiliepimai reiškia labai daug mums, ir tai yra didžiulis įkvėpimas tobulinti ir kurti ateities projektus.

Dėkojame projekto įvaizdinio stiliaus dizainerei Sabinai Korzunovai-Kosteckai, sukūrusiai priemonių rinkinį renginių viešinimui bei sumaketavusiai Metodinės medžiagos elektroninę brošiūrą / atmintinę. 

Be jūsų visų, šio renginio sėkmė nebūtų buvusi įmanoma. Tikimės, kad ateityje turėsime dar daugiau galimybių bendradarbiauti ir dalintis puikiomis idėjomis bibliotekininkų bendruomenėje.

Metodinės medžiagos elektroninė brošiūra

Metodinės medžiagos elektroninė brošiūra / dizainerė S. Korzunova-Kostecka

Projekto ir atmintinės pagrindinis tikslas – kelti bibliotekų darbuotojų kompetenciją bei pagilinti autorių teisių, veiklos viešinimo srities žinias. Išanalizavus lektorių pateiktas mokymų programas, medžiagą, atsakius į iškeltus tikslus ir įvykdžius numatytus uždavinius, parengta metodinės medžiagos elektroninė brošiūra / atmintinė, pasiekiama per bibliotekos tinklalapį. Tikimės, jog ši atmintinė, taps naudingu praktiniu vadovu. 

„Parengtą atmintinės-brošiūros grafinį sprendimą vertinu teigiamai. Sprendimo privalumai:

  • Visuma aiškiai skaitoma, lengvai suvokiama paskirtis.
  • Tai pasiekta paprastomis grafinės raiškos priemonėmis.
  • Atskirų šriftinių grupių tarpusavio dydžių santykiai ir pasirinkta jų kompozicinė vieta puikiai surasti – kiekviena netrukdo kitų suvokimui.
  • Priemonės saikingos, bet pasiektas pakankamas vizualinis žaismingumas.
  • Visoje sprendimo idėjoje jaučiamas profesionalumas.“

– Prof. Jonas Gudmonas, Lietuvos grafikas, plakatistas. 2023 gruodžio 3 d.

Metodinės medžiagos elektroninę brošiūrą galite parsisiųsti čia.

Taip pat, kviečiame perskaityti projekto apžvalgos publikaciją Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos žurnalo „Tarp knygų“ 2023 m. 11-ajame numeryje.

Labai tikimės, kad šis projektas turės svarų vaidmenį bibliotekos darbuotojų kompetencijų tobulinimo srityje ir taps geru postūmiu bibliotekoms ir kitoms kultūros įstaigoms tobulinti autorių teisių ir gretutinių teisių srities įgūdžius. 

Dėkojame jums dar kartą ir linkime jums sėkmės bei įkvėpimo jūsų ateities veikloms!

Projekto vykdytojas

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Projekto finansavimo šaltinis ir vertė (EUR)

Projektą pagal programą „Autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga 2023-9“ (LKT sutarties reg. Nr. S/AGT-15(6.89)/2023) finansuoja Lietuvos kultūros taryba https://www.ltkt.lt/. Jo vertė – 13000,00 Eur

Projekto vadovas 

Laima Lisauskienė

 

Parengė Laima Lisauskienė

*Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.



 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba