Birželio 30 d. vyko nuotolinis tarptautinis seminaras „Patirties mainai: Tarpvalstybinis bibliotekų dialogas – Ukraina ir Lietuva“, subūręs apie 200 Lietuvos ir Ukrainos bibliotekininkų dalytis gerosiomis darbo praktikomis, stiprinti tarpusavio ryšius ir įkvėpti vieni kitus naujoms iniciatyvoms.
Seminaras prasidėjo Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos gerųjų patirčių pristatymu. Direktorė Emilija Banionytė supažindino dalyvius su bibliotekos struktūra, lankytojų srautais, o bibliotekos veiklą iliustravo trumpas vaizdo įrašas.
Vyr. bibliotekininkė atminties fondams ir skaitmeninimui Tatjana Grigorčenkienė pristatė bibliotekos pasirašytą tvarumo deklaraciją, o Informacinių išteklių skyriaus vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė pranešime aptarė tiek nuolatines, tiek progines tvarumo iniciatyvas. Ji pabrėžė, kad tvarumas bibliotekoje – ne tik idėja, bet ir veiksmas, prie kurio prisideda tiek darbuotojai, tiek lankytojai.
Apie paslaugas žmonėms su negalia ir visiems prieinamos bibliotekos kūrimą pasakojo direktorės pavaduotoja Andromeda Žandaravičienė. Ji dalijosi įžvalgomis apie bibliotekos erdvių pritaikymą žmonėms su negalia, vykdomas veiklas bei leidinius, parengtus lengvai suprantama kalba.
Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė atkreipė dėmesį į medijų ir informacinio raštingumo svarbą. Ji pristatė MIRKT programos bei kitas informacinio raštingumo sklaidos veiklas ir pabrėžė, kaip svarbu šiandieniniame informacijos sraute ugdyti visuomenės gebėjimą atsirinkti informaciją bei kritiškai ją vertinti.
Labdaros fondo „Бібліотечна країна“ vadovė Lyusyena Shum pristatė bibliotekas kaip fizinės ir psichologinės sveikatos centrus. Pasak jos, karo metu biblioteka tampa daugiau nei knygų saugykla – ji virsta saugia erdve, kurioje rūpinamasi žmonių gerove ir emocine būsena. Tragiška statistika kalba pati už save – nuo karo pradžios Ukrainoje pažeistos ar sugriautos 1070 bibliotekų, iš jų net 194 visiškai sunaikintos. Nepaisant to, bibliotekos nelieka nuošalyje ir toliau aktyviai rūpinasi bendruomene, teikia emocinę paramą.
Taip pat Lyusyena Shum pasidalijo Priorka vaikų bibliotekos žaliosiomis iniciatyvomis. Pranešėja pabrėžė, kad šios bibliotekos misija – ugdyti vaikų sąmoningumą nuo pat mažens ir skatinti jų atsakomybę už aplinką. Net ir karo kontekste biblioteka aktyviai puoselėja tvarumo idėjas – vyksta edukacijos tvarumo tema, bibliotekos erdves puošia jaunųjų skaitytojų iš perdirbamų medžiagų pagamintos interjero detalės, o apsilankymai netoliese esančiame parke skatina atsakingą ir sąmoningą santykį su gamta.
Apie sveikatingumo bibliotekų idėją kalbėjo ir Bibliotekų labdaros fondo projektų koordinatorė Iryna Varlamova. Ji pristatė biblioterapijos iniciatyvą „Knyga pagal receptą“, kurios metu daugiau nei 300 žmonių sulaukė individualiai parinktų knygų, padedančių stiprinti emocinę sveikatą.
Seminaro pabaigoje Chortkyv viešosios bibliotekos direktorė Iryna Brunda papasakojo įkvepiančią meno garažo istoriją. Apleistas pastatas bibliotekos bendruomenės dėka virto kūrybine erdve – čia vyksta muzikos grupių repeticijos, meno edukacijos, o svarbiausia – telkiama bendruomenė. Lankytojai prisidėjo kuriant šios erdvės viziją ir įprasmino ją kaip bendrą, visiems atvirą kūrybos centrą.
Šis seminaras tapo proga apsikeisti gerosiomis darbo patirtimis, pasisemti įkvėpimo naujoms veikloms ir sustiprinti bibliotekų, kaip atvirų, visiems prieinamų, bendruomenę telkiančių erdvių, vaidmenį įvairiuose kontekstuose.
Seminarą organizavo Ukrainos Bibliotekų labdaros fondas „Бібліотечна країна“ ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. (8 5) 262 5570, el. paštas: [email protected]
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai