Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Patirtinis renginys „Atrask galimybes“ Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje

Patirtinis renginys „Atrask galimybes“ Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje

Rugsėjo 27 dieną Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vyko patirtinis renginys „Atrask galimybes“, kuriame susirinkusieji bibliotekų, kitų kultūros įstaigų, socialinę pagalbą teikiančių organizacijų atstovai kelias valandas diskutavo apie negalią ir asmeninės pagalbos iniciatyvą – asmeninius asistentus.

Bibliotekoje toks renginys vyko neatsitiktinai. Jau prieš kelerius metus Lietuvos viešosios bibliotekos savo duris yra papuošė ženkliuku „Biblioteka visiems“. Tai rodo jų norą tapti atviromis ir kuo labiau prieinamomis įvairią negalią turintiems žmonėms. Lygiai prieš metus 2021 metų rugsėjo mėnesį buvo pasirašytas visų Lietuvos bibliotekų prieinamumo manifestas, kuriuo bibliotekos įsipareigojo šalinti kliūtis, veikti pagal universalaus dizaino principus, skatinti atskirtį patiriančių žmonių įsitraukimą į visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą.

Manifeste sakoma: „Norime kurti svetingą ir atvirą biblioteką, kuria naudosis daugiau žmonių, galime sukurti pažindami bendruomenės, kurioje veikiame, įvairovę, išmoningai panaudodami tankų bei įvairų šalies bibliotekų tinklą ir bendradarbiaudami su vietos iniciatyvomis“.

Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vykęs renginys „Atrask galimybes su asmeniniu asistentu“ yra Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotos kampanijos dalis. Kviesdami į šį renginį organizatoriai sakė: „Dažniausiai bijoma to, kas nežinoma, nepatirta. Bet juk visada geriau mėginti, nei gailėtis taip ir neišdrįsus to padaryti. Kampanijos „Atrask galimybes“ organizatoriai, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, sako: „Atrask galimybes su asmeniniu asistentu!“ ir tikisi, kad tikros ir įkvepiančios istorijos padės išsklaidyti abejones bei paskatins daugiau asmenų kreiptis dėl asmeninės pagalbos gavimo“.

Patirtiniame susitikime dalyvavusi nuo gimimo nematanti Irma Jokštytė yra aktyvi keliautoja, radijo laidų vedėja ir redaktorė, muzikos kūrėja, šiuo metu intensyviai besimokanti septynių kalbų, iš kurių egzotiškiausia – arabų. Klausydami Irmos pasakojimų apie keliones, įsimintinus nuotykius Indijoje, susirinkusieji ir juokėsi, ir graudulio ašarą braukė.

„Baimė yra natūralus mūsų jausmas, tad jo nereikia bijoti. Vaikystėje man tėvai dažnai kartojo „Tik nepasiklysk“, bet dabar aš suprantu, kad pasiklysti yra gerai. Kuo dažniau pasiklysi, tuo daugiau savo kelyje sutiksi mokytojų. Visus kviečiu nebijoti pasiklysti, nebijoti nežinoti, nebijoti bijoti“, – sakė Irma Jokštytė.

Į klausimą, ko ji tikisi ateidama į biblioteką ar kitą kultūros įstaigą, Irma atsakė nenorinti atėjusi susidurti su gailesčiu ir negalios akcentavimu. 

Sutuoktiniai Rūta Kupčinskaitė ir Tadas Bartaševičius ne tik augina septynerių metų dukrytę Miglę, bet ir visas savo jėgas skiria šviesti visuomenę ir mažinti atskirtį tarp negalią turinčių ir jos neturinčių. Nuo gimimo nevaikščiojanti Rūta ypač pažeidžiama buvo nėštumo metu, kuomet iš medikų ir aplinkinių girdėjo daug neigiamų komentarų.

Aktyvi moteris pasidalijo savo patirtimi, kaip su dukryte atėjo į vieną biblioteką ir dėl laiptelių negalėjo į ją patekti. Rūta Kupčinskaitė ragino viešųjų įstaigų atstovus konsultuotis su žmonėmis, turinčiais negalią, ir kaip įmanoma labiau kurti prieinamą aplinką.

Rūta ir Tadas supažindino renginio dalyvius su brailio rašto dokumentais, gestų kalba, taip pat norinčiuosius pakvietė išbandyti neįgaliojo vežimėlį, ramentus, baltąją lazdelę. „Vietomis mes nesusikeisime, bet jūs galėsite bent kažkiek įsivaizduoti, kaip jaučiasi nematantieji ar negalintys judėti, kokias kliūtis jie patiria“, – sakė renginio „Atrask galimybes“ dalyvė. 

Po traumos dvylika metų ratukuose sėdintis alytiškis Gediminas sako jau susitaikęs su nejaukiais aplinkinių žvilgsniais. Jį dažnai galima išvysti riedantį Dzūkijos sostinės gatvėmis, o asmeninio asistento paslauga dabar leis apsilankyti krepšinio varžybose, kuriose gyvai Gediminas nebuvo visus tuos metus.

VšĮ „Gerumo skraistė“ direktorė Gita Mickevičiūtė ir asmenine asistente dirbanti Silvija Ditauskienė atkreipė dėmesį į tai, kad, daugėjant sergančiųjų demencija ir Alzheimerio liga, labai svarbi asmeninė pagalba būtent šios grupės žmonėms. Renginyje Silvija dalyvavo su Birute, kuriai teikia asmeninės asistentės pagalbą jau daugiau kaip pusė metų. Gerą nuotaiką spinduliavusi moteris šypsojosi, kad tai svajonių darbas – atėjus pas klientę reikia išgerti su ja kavos, eiti pasivaikščioti, atlikti kitus pavedimus. Nors Birutei užklupusi liga atėmė kalbą, abi moterys puikiai sutaria ir jų ryšys akivaizdus.

Susitikimą, kuriame skambėjo autentiški pasakojimai, ką tenka patirti, išgyventi žmogui, turinčiam kokią nors matomą ar nematomą negalią kasdien, vedė iniciatyvos ir LRT radijo laidos „Draugystė veža“ autorė Žydrė Gedrimaitė.

Patirtiniame renginyje „Atrask galimybes“ dalyvavo ir įkvėpimo būsimiems darbams kuriant biblioteką visiems sėmėsi ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos atstovai. Nuotraukoje – su Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktore Vida Grišmanauskiene (pirma iš dešinės).

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba