Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kultūros paveldas ateičiai: atrask, dalinkis ir mokykis

Kultūros paveldas ateičiai: atrask, dalinkis ir mokykis

Balandžio 13-15 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka organizavo ERASMUS+ tarptautinio projekto „Kultūros paveldas ateičiai: atrask, dalinkis ir mokykis“ mokymus Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešųjų bibliotekų bei mūsų bibliotekos specialistams. Mokymuose dalyvavo ir projekto partneriai iš Danijos, Slovėnijos ir Estijos viešųjų bibliotekų.

„Kultūros paveldas – tai vienas iš faktorių, formuojančių kiekvieno žmogaus asmeninį identitetą. Kad geriau pažintume save, verta įsigilinti į mus supančią aplinką, jos istoriją. Kultūros paveldas gali prasidėti nuo šeimos ar didesnės bendruomenės tradicijų, plėstis į valstybės, žemyno, tam tikrų istorinių periodų kontekstus.“ (Interneto svetainė Bičių korys. Bendruomenių kraštotyra). Atrasti ir pažinti kultūros paveldą bei mokytis vieniems iš kitų kvietėme kraštotyros specialistus, suaugusiųjų švietimą bibliotekose organizuojančius asmenis bei kolegas, kurių veikla siejasi su kultūros paveldo tematika. Mokymų metu kolegos sužinojo apie kraštotyros darbą Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešosiose bibliotekose, suaugusiųjų švietimą, nematerialaus kultūros paveldo vertybių ir tradicijų puoselėjimą bei jų svarbą telkiant bendruomenes, susipažino su kraštotyrinės informacijos sklaidos formomis.

Lietuvos Nacionalinio kultūros centro nematerialaus kultūros paveldo specialistė Skirmantė Ramoškaitė skaitė pranešimą „Lietuvos nematerialusis kultūros paveldas“, o šio centro specialistė, etnomuzikologė, humanitarinių mokslų daktarė, renginių ir televizijos laidų vedėja Loreta Sungailienė pasakojo kaip atrasti, išsaugoti ir parodyti nematerialus kultūros paveldo vertybes. Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Loreta Stoliarovienė įtraukiančiai supažindino auditoriją su kalendorinių švenčių papročiais ir tautosaka. Etnologas, gamtos mokslų daktaras, fizikas, paleoastronomijos ir etnokosmologijos pradininkas Lietuvoje Libertas Klimka kvietė diskusijai apie kraštotyros sąjūdį ir bibliotekas. Viešosios įstaigos Heritas Lt vadovė Erika Kielė kalbėjo apie platformą, buriančią visus, besidominčius kultūros paveldu, jo tvarkyba ir pažinimu, norinčius giliau pažinti tai, ką paveldėjome, drįstančius diskutuoti ir siekiančius seną prikelti naujam gyvenimui.

Apie kultūros paveldo komunikacijos ypatumus pasakojo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas Rimvydas Laužikas. Trečiojo amžiaus universiteto prorektorė Aldona Rėksnienė pristatė suaugusiųjų švietimo aktualijas.

Kolegos iš Ukmergės rajono Vlado Šlaito viešosios bibliotekos bei Šalčininkų ir Varėnos rajonų savivaldybių viešųjų bibliotekų pasakojo apie savo bibliotekų kraštotyrinę veiklą.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos specialistai pristatė kultūros paveldą populiarinančius produktus ir specialų bibliotekos fondą. Vyriausioji metodininkė projektams Ieva Pranckūnaitė supažindino dalyvius su ERASMUS+ projektu „Kultūros paveldas ateičiai: atrask, dalinkis ir mokykis“, vyresnysis bibliotekininkas atminties fondams Eduardas Budrys įdomiai pasakojo apie Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Mickevičianos fondą, o Informacinių išteklių centro vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė kvietė į virtualią kelionę po biblioteką, pristatytadama leidinį „Vadovas po Adomo Mickevičiaus biblioteką“.

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba