2023 m. pabaigoje VAVB atliko Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešųjų bibliotekų darbuotojų apklausą apie darnaus vystymosi tikslus (DVT) jų kasdieniame darbe. Į anketos klausimus atsakė 150 apklausos dalyvių. Kviečiame susipažinti su tyrimo rezultatais.
2015-aisiais Jungtinės Tautos rezoliucijoje „Keiskime mūsų pasaulį: Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 metų“ paskelbė 17 darnaus vystymosi tikslų (angl. Sustainable Develoment Goals, SDG). Šie tikslai yra integruoti į Lietuvos pažangos strategiją „Lietuva 2030“ bei kitus politinius dokumentus. Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 metų apima ne tik aplinkos, socialinę, ekonominę sritis, bet ir kultūros sritį. Lietuvos kultūros politikos strategijoje darnaus vystymosi tikslai užima svarbią vietą.
Pasaulyje atlikta nemažai tyrimų apie tai, kaip bibliotekoms sekasi siekti DVT tikslų. Šiuo VAVB kiekybiniu tyrimu, anketinės apklausos metodu siekta išsiaiškinti, kaip 3-iasis („Gera sveikata ir gerovė. Užtikrinti sveiką gyvenseną ir skatinti visų amžiaus grupių gerovę.“), 4-asis („Kokybiškas išsilavinimas. Užtikrinti visaapimantį ir lygiavertį kokybišką švietimą ir skatinti visą gyvenimą trunkantį mokymąsi.“), 9-asis („Pramonė, inovacijos ir infrastruktūra. Kurti atsparią infrastruktūrą, skatinti visaapimančią industrializaciją ir skatinti naujoves.“) ir 11-asis („Darnūs miestai ir bendruomenės. Pasiekti, kad miestai ir gyvenvietės taptų įtraukūs, saugūs, atsparūs ir darnūs.“) tikslai yra integravęsi į Vilniaus regiono bibliotekų teikiamas paslaugas.
Tyrimo rezultatai parodė, kad DVT tikslai daugumoje Vilniaus regiono bibliotekų yra žinomi ir atpažįstami. Bibliotekų veikla ir paslaugos yra susijusios su šiais tikslais, nors galbūt stokoja konkretaus susietumo ir kryptingumo. Tiriant, kaip darbuotojai žino, suvokia bei sieja DVT tikslus su savo bibliotekos veiklomis ir paslaugomis, tarp Vilniaus ir Alytaus apskričių bibliotekų nepastebėta didesnio atotrūkio.
Aiškiausiai ir kryptingiausiai bibliotekų veikla siejasi su 4 DVT tikslu (kokybiškas išsilavinimas), taip pat su 3-iu tikslu (gera sveikata) ir 11-u tikslu (darnūs miestai ir bendruomenės). Aiškesnis bibliotekų veiklos ryšys su šiais tikslais, remiantis tyrimo duomenimis, patvirtina Lietuvos kultūros politikos strategijoje bibliotekoms numatytą misiją. 3, 9 ir 11 tikslų įgyvendinimą savo bibliotekų veikloje menkiau atpažįsta kaimo padalinių bibliotekų darbuotojai.
Neatsižvelgiant į tai, kad DVT tikslai bibliotekose atstovaujami nevienodai, biblioteka laikoma svarbiausia kultūros įstaiga mieste/miestelyje/kaime (76% respondentų) ir svarbi tam tikrai daliai gyventojų (22% respondentų). Kaimo vietovių bibliotekininkai labiau linkę suvokti savo biblioteką kaip pagrindinę, svarbiausią kultūros įstaigą gyvenamoje vietovėje.
Sprendžiant pagal paslaugų populiarumą, bibliotekos labiausiai veikia, siekdamos 4 DVT tikslo (kokybiškas išsilavinimas) – šiam tikslui tarnauja tokios itin populiarios paslaugos kaip naudojimasis bibliotekų fondais ir knygų skolinimasis, ekskursijos, edukacijos, kultūriniai renginiai, asmeninės konsultacijos informacijos paieškos klausimais. Drauge siekiama 3 tikslo (sveikata ir gerovė) ir 11 tikslo (darnūs miestai ir bendruomenės) – šiems tikslams galime priskirti tas pačias itin populiarias paslaugas kaip ekskursijos, edukacijos, kultūriniai renginiai, knygų pristatymo į namus ir kitas.
Menkiau, ypač kaimo bibliotekose, atstovaujamas 9 tikslas (pramonė, inovacijos ir infrastruktūra) – menkai populiarus naudojimasis duomenų bazėmis, daugelyje kaimo bibliotekų nėra kūrybinių laboratorijų, nepopuliarios e. skaityklės. Nemažoje dalyje bibliotekų nėra ir galimybės reikštis vartotojų iniciatyvoms, nes ten nėra tam tinkamų erdvių, gyventojai menkai įsitraukia į kraštotyros veiklą – taigi kai kur sunkiai sekasi siekti ne tik 9, bet ir 11 tikslo.
Vis dėlto tyrimo rezultatai džiugina, kadangi DVT tikslai Vilniaus regiono bibliotekose atstovaujami gana neblogai, na, o judėti darnos link galima ir reikia visada.
Dėkojame visiems Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešųjų bibliotekų darbuotojams, dalyvavusiems apklausoje, ir kviečiame susipažinti su išsamia tyrimo rezultatų ataskaita.
Tyrimo ataskaitą kviečiame skaityti čia.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. (8 5) 262 5570, el. paštas: [email protected]
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai