Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

5 būdai švęsti Pasaulinę knygos dieną

5 būdai švęsti Pasaulinę knygos dieną

Balandžio 23-ąją daugiau kaip 100 pasaulio valstybių švenčia Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną.

Jungtinių Tautų organizacijos sprendimu ši diena švenčiama nuo 1995-ųjų metų. Jos tikslas – skatinti skaitymą, leidybą, atkreiptį dėmesį į autorių teisių apsaugą. Balandžio 23-ioji pasirinkta neatsitiktinai, nes būtent šią dieną mirė trys literatūros šedevrų meistrai: Migelis de Servantesas, Viljamas Šekspyras ir Inca Garcilaso de la Vega. Įdomu, kad balandžio 23-iąją yra gimę Morisas Driuonas, Vladimiras Nabokovas, kiti rašytojai. Idėja minėti šią dieną gimė Ispanijoje. 

Jūsų dėmesiui – 5 būdai, kaip galima paminėti šią dieną.

1 būdas. Skaityti knygą

O, taip! Kas gi gali būti prasmingiau, negu šią dieną paimti į rankas knygą ir panirti į jos stebuklingą pasaulį. Atsiradus radijui, televizijai, o vėliau ir kompiuteriui daug kas pranašavo knygos mirtį. Tačiau knyga iki šiol išlieka viena mėgstamiausių ir naudingiausių laisvalaikio leidimo formų. Tai, kad knyga yra „duona sielai“ įrodo ir antrasis karantinas. Jo metu Lietuvoje duris užvėrė mokyklos, parduotuvės, kitos įstaigos, o bibliotekos visą laiką teikė leidinių išdavimo ir grąžinimo paslaugas. Tai iš tiesų yra „pirmojo būtinumo prekė“ daugeliui žmonių.

2 būdas. Palaikyti knygų leidybą

Knyga yra geriausia dovana. Sunku nuneigti šią tiesą, nesvarbu, kokio amžiaus skaitytojui ji dovanojama. Kviečiame palaikyti Lietuvos knygų leidėjus, kurie stengiasi supažindinti mus su naujausiomis pasaulio literatūros tendencijomis, suteikia galimybę skaityti lietuvių autorių naujausią kūrybą, pakartotinai leidžia geriausius pasaulio ir lietuvių autorių literatūros kūrinius. 

3 būdas. Gerbti autorių teises

Raginame būti pilietiškais ir nepažeisti intelektinės nuosavybės teisių, netoleruoti skaitančiųjų nelegaliai nukopijuotą leidinį, plagijuojančių autorinį kūrinį ar bet kaip kitaip pažeidžiantį autorių teises. Primename, kad Europos sąjungos šalyse intelektinės nuosavybės apsauga autorių teisėmis galioja iki 70 metų po autoriaus mirties arba 70 metų po paskutinio autoriaus mirties, jeigu kūrinio autorystė buvo bendra.

4. Elektroniniai ištekliai

Kviečiame atrasti ir naujas skaitymo formas: elektronines knygas, audioknygas, naudotis duomenų bazėmis ir kitais elektroniniais ištekliais. Atviri ir nemokami skaitytojams yra elektroninių leidinių biblioteka www.ibiblioteka.lt arba www.epaveldas.lt. Pastarajame virtualios kultūros paveldo portale rasite daugybę XVI –XX a. suskaitmenintų dokumentų – knygų, periodinių leidinių ir kitų įvairius istorinius laikotarpius atspindinčių dokumentų. Savo suskaitmenintų leidinių aruodus yra atvėrusi ne viena biblioteka. Taip pat verta paminėti duomenų bazes, kurios yra tikras lobis ieškantiems patikimos informacijos. Mūsų biblioteka taip pat kviečia nemokamai naudotis daugybe vertingų prenumeruojamų ir laisvos prieigos duomenų bazių

5. Lankytis bibliotekoje

Šiandien biblioteka yra daug daugiau nei tik knygų ar periodikos saugykla. Tai didžiulis kultūrinis avilys, kuriame verda įdomus gyvenimas: rengiamos parodos, renginiai, vyksta edukacijos vaikams ir kompiuterinio raštingumo kursai senjorams. Balandžio 23-29 dienomis Lietuvoje švenčiama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kurios metu bibliotekose vyksta daug šiai progai skirtų veiklų. Šių metų šūkis yra „Nauja realybė – naujos formos“. Mūsų bibliotekos renginiai šiai progai:

  • Iki gegužės 8 d. Parodų salėje vyksta fotografijų paroda „(Dirbančios) motinos portretas“. Paroda inicijuota Bibliotekininkų draugijos. Balandžio 24 dieną 14-17 valandomis Parodų salėje vyks susitikimas su parodos bendraautore dr. Egle Kačkute.
  • Balandžio  27 d. 17.30 val. vyks Skaitytojų klubas, kuriame virtualiai aptariama Laetitia Colombani knyga „Supintos“.
  • Balandžio 23-29 dienomis bibliotekos Facebook tinkle vyks žaidimas „SuDėliok BibLioteką“, kurio metu pakviesime skaitytojus dėlioti mūsų gražiausių bibliotekos kampelių nuotraukų dėliones.
  • Balandžio 23-29 dienomis užsisakiusieji leidinių atsiėmimo knygomate paslaugą, atsiimdami knygas ras dovanėlę – bibliotekos dailininkės Kristinos Karvelytės kurtą literatūrinį atviruką.
  • Balandžio 27 d. 18 val. bibliotekos Facebook paskyroje pašnekesių ciklo apie Adomą Mickevičių I dalis „A. Mickevičius ir jo epocha“. Rimantą Šalną kalbina Linas Janulevičius.
  • Balandžio 28 dieną – „Kaip Trakų g.10 apsigyveno Pelėdos“. Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė visuomenei papasakos apie Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos tradiciją – Geriausio metų bibliotekininko apdovanojimų konkursą: kada ir kaip kilo idėja pagerbti geriausius bibliotekos darbuotojus ir kuo tai svarbu šiandieniniame kultūros kontekste.

Daugiau informacijos apie Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę galima rasti Lietuvos bibliotekininkų draugijos interneto svetainėje www.lbd.lt, taip pat feisbuko paskyroje ČIA.

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas