Visus metus bibliotekoje organizuojami įvairūs renginiai (Renginių kalendorius) ir parodos. Jūs taip pat galite pasiūlyti savo renginį, parodą arba pakviesti mus į savo renginį. Jei turite idėją, kreipkitės į kultūrinių renginių organizatorę Rūtą Skorupskaitę tel. +370 682 38321 arba el. p. [email protected]. Jūsų renginys ar kilnojamoji paroda gali vykti ne tik mūsų bibliotekoje, bet mes ją galime pasiūlyti ir Alytaus bei Vilniaus apskričių viešosioms bibliotekoms.
Kviečiame apsilankyti šiuo metu bibliotekoje vykstančiose parodose
Šios parodos koncepciją inspiravo perskaityta knyga Qing Li „Miško maudynės. Shinrin-Yoku“. Shinrin japoniškai reiškia mišką, o yoku – vonią. „Panirę į gamtos pasaulį, galime patirti gyvenimo stebuklą ir pajusti ryšį su kažkuo daug didesniu už mus. Gamtos didybė atima žadą ir įpučia naujos gyvybės“. Miško maudynėmis vadinamas maksimalus panirimas į miško atmosferą – visomis savo juslėmis. Visame pasaulyje veikia daugybė organizacijų, kuriamos įvairios platformos, kurios padeda suprasti miško poveikį sveikatai, įrenginėjami miško terapijos centrai, vykdomos „žaliojo recepto“ programos, taikoma miško medicina. Moksliškai įrodyta, kad miško maudynės padeda kovoti su technostresu, kuris kyla iš besaikio technologijų naudojimo, taip pat gelbsti nuo depresijos ar dvasinio perdegimo sindromo. Stresą sukeliančių ir regis niekad nesibaigiančių problemų srautą sunku sustabdyti, todėl prislėgta savijauta lydi nuolat skubantį miesto gyventoją. Teigiamas miško maudynių poveikis yra įrodytas moksliškai: žmonės gyvenantys vietovėse, kur auga daug medžių, mažiau nerimauja, rečiau serga depresija, jiems mažiau prireikia antidepresantų, jie greičiau gyja po traumų, beje, ir jų gyvenimo trukmė ilgesnė.
Medžiai yra gyvybiškai svarbi, neatsiejama mano pačios ir mano miesto gyvenimo dalis. Gyvenu greta Reformatų parko ir pro savo dirbtuvės langą nuolat regiu senų medžių kamienus. Jaučiu ramybę, kai regiu juos siūbuojančius, saulės žaismą lapijoj, kai girdžiu medžių ošimą, uodžiu jų kvapą, ypač sodrų po lietaus. Man patinka tapyti miško paklotes, išvirtusius medžius, susipynusias jų šaknis, slėpiningus kelmus. Tapydama tarsi pati atsiduriu miške.
Šioje parodoje rodau 2020-2023 m. sukurtus paveikslus, įkvėptus Vilniaus parkų ir aplinkinių miškų.
Kasmet nepriklausomos valstybės atkūrimui atminti skirtose parodose matome įamžintus žmonių, daug prisidėjusių prie Lietuvos laisvės atgavimo, veidus. Visuomenės atstovai iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio, Lietuvos laisvės lygos ar kitų organizacijų, nepabijoję stoti prie mikrofonų, yra labai didelė ir reikšminga Lietuvos kelio į nepriklausomybę dalis. Visgi tik kartais parodose sušmėžuoja vienas kitas kadras, kuriuose matomos iš visos Lietuvos miestų ir kaimų suvažiavusių žmonių minios. Šie žmonės, kurie 1989 m. rugpjūtį susikibę rankomis stovėjo Baltijos kelio akcijoje, kurie šildėsi prie laužų 1991 m. sausio mėnesį, kurie Vingio parke giedojo Lietuvos himną ir kėlė protesto plakatus Katedros aikštėje, dažnai lieka istorijos paraštėse.
Garsiai kalbėjusiųjų drąsa, palaikoma tūkstantinių minių, įgavo laisvės balsą, kuris nuskambėjo per visą pasaulį. Šia Lietuvos centrinio valstybės archyvo parengta fotografijų paroda kviečiame prisiminti tuos tūkstančius žmonių, savo nepalaužiama narsa ir bendryste prisidėjusius prie Lietuvos nepriklausomybės atgavimo.
Apie fotografijų autorių:
Vladimiras Gulevičius (1940 m. kovo 11 d.–2021 m. vasario 21 d.) gimė Vilniuje, inžinieriaus Arsenijaus Gulevičiaus ir Didžiojo teatro baleto šokėjos Zofijos Vernickos šeimoje. Pomėgis fotografuoti atsirado jau vaikystėje – pirmuosius kadrus V. Gulevičius užfiksavo su tetos dovanotu vokišku fotoaparatu „Rolleicord“. Šiuos pirmuosius mėgėjiškus fotografijos bandymus nuo profesionalaus fotografo darbo skyrė daugiau nei dvi dešimtys metų, per kuriuos V. Gulevičius įveikė ne vieną gyvenimo išbandymą – darbas siuvimo fabrike „Lelija“, vakarinė mokykla, polonistikos studijos Vilniaus pedagoginiame institute, tarnyba Sovietinėje armijoje Archangelske, neakivaizdinės studijos Vilniaus universitete. 1973 m. V. Gulevičius įsidarbino naujienų agentūroje ELTA, kurioje dirbo daugiau nei dvidešimt metų. 1993–1998 m. dirbo fotografu Lietuvos prezidento ir Lietuvos Vyriausybės spaudos tarnyboje. Buvo aktyvus Vilniaus dainų ir šokių ansamblio „Wilia“ klubo narys. 2020 m. Lenkijos Respublikos prezidentas Andžejus Duda skyrė V. Gulevičiui Auksinį kryžių už nuopelnus plėtojant Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimą, veiklą Lietuvos lenkų bendruomenės labui ir lenkų kultūros sklaidą.
Parodą kviečiame lankyti Dalykinė literatūros erdvėje III a. iki rugsėjo 30 d.
„Akvarelė – tai poezija. Akvarelė – tai dangaus atsivėrimas, nenuspėjamas kaleidoskopas, stebuklas, nuostabos sodai, energija, impulsas, klausimas ir atsakymas,“– rašo Jolanta Teišerskytė Stoškienė.
„Ana Marija Blažienė įsisąmoninusi, kad akvarelė – tai šviesos ir erdvės akimirka, sustingusi popieriuje“, – rašo Aldona Žemaitytė-Petrauskienė.
Ana Marija Blažienė yra architektė, akvarelistė, poetė, dėstytoja. Gimė 1977 m. Vilniuje. 2001-2005 m. baigė Vilniaus Dailės akademijos architektūros bakalaurą. 2005-2007 m. baigė Vilniaus Dailės akademijos architektūros ir paminklotvarkos magistro studijas.
Nuo 2010 m. menininkė dalyvauja bendrose parodose Lietuvoje, tarptautinėse parodose Italijoje, Serbijoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, JAV. 2019 m priimta į Lietuvos dailininkų sąjungą, į individualistų sekciją, suteiktas meno kūrėjo statusas. Autorė pasakoja apie save:
„Akvarelę lieju nuo studijų laikų. Studijuojant laikas prabėgo tarp jaukių Vilniaus senamiesčio gatvelių bei kiemelių. Natūros fiksavimas, senamiesčio tinko virpesys, šviesos žaismas bei mirgesys sustingo akvarelėse. Darbuose įamžintos jaukios Vilniaus senamiesčio vasaros akimirkos, juose įkaitęs oras tarsi pradeda virpėti. Žiemos siužetuose baltos storo sniego paklodės užkloja senus čerpėmis dengtus stogus. Senamiesčio autentiškos architektūros aplinka inspiruoja įamžinti paveldą bei istoriją. Darbuose vyrauja švelnios pastelinės spalvos, akvarelės technikai būdingas lesiravimas bei balti plotai, kurie kaip perlai išsaugomi erdvei išgauti. Taip pat parodoje eksponuojami darbai atlikti įvairiomis grafikos technikomis – kartono raižiniai, ofortai. Kai kurie darbai atlikti sangvina, tušu“.
Parodos pristatymas planuojamas spalio 5 dieną, ketvirtadienį, 12 val.
Vilnistikos skaitykloje II aukšte iki spalio 31 d.
Grafikas ir skulptorius iš Kyjivo (Ukraina) Andrii Ilinskyi yra Ukrainos nacionalinės menininkų sąjungos narys, nuo 2022 metų gyvenantis ir kuriantis Vilniuje.
Sovietų Sąjungoje šio undergraund'o ir nonkonformisto menininkodarbai nebuvo pripažinti ir eksponuojami. Ukrainai atgavus nepriklausomybę, jis vienas pirmųjų parodė savo kūrybą platesnei Kyjivo auditorijai.
Andrii Ilinskyi daugiausia dėmesio skiria grafikai ir keramikai, eksperimentuoja su 2D ir 3D objektais. Kaip grafikas jis sukūrė savitą reljefinės spaudos techniką. Kurdamas skulptūras jis daugiausia dėmesio skiria formai, jo darbai atspindi skirtingas kultūras ir epochas.
Menininko darbų galima rasti Nacionaliniame dekoratyvinio meno muziejuje (Kyjivas) ir Ukrainos keramikos muziejuje (Opishnya), taip pat privačiose kolekcijose.
Paroda eksponuojama bibliotekos languose rugpjūčio ir rugsėjo mėn.
Meno skaitykloje esančiame Meno ekrane – Ugnės Petreikytės piešiniai. Užsukite pamatyti!
„Savo darbuose mėgstu įamžinti mane supantį pasaulį – ar tai būtų man artimi žmonės, ar bendras buvimas kartu ir vienas kito pažinimas. Šias temas dažnai perteikiu pasitelkdama analogines piešimo priemones, kurių dėka suteikiu darbams daugiau jautrumo gyvybingumo, taip įamžindama mus supančio pasaulio bei žmonių trumpalaikiškumą“,– sako iliustratorė ir 2D animacijos kūrėja Ugnė.
Meno ekraną rasite III aukšte laisvalaikio erdvėje šalia Mickevičiaus skaityklos
Kviečiame į Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje vykstančią moksleivių plakatų parodą „Lietuvių kalba. Myliu...“
Parodos atidarymas ir laimėtojų apdovanojimai vyks rugsėjo 25 dieną 16 valandą.
Parodoje eksponuojami šalies jaunuolių (15–19 m.) plakato konkurso „Lietuvių kalba. Myliu...“ baigiamieji darbai. Konkursą organizuoja Valstybinė lietuvių kalbos komisija, bendradarbiaudama su Vilniaus dailės akademija. Pagrindinė konkurso idėja – „Mėgaukis rašydamas, iliustruodamas, improvizuodamas ir išreikšk savo jausmus lietuvių kalbai“.
Paroda veikia Didžiojoje salėje nuo rugdėjo 25 dienos iki spalio 9 d.
Marcelė Kubiliūtė – žymi visuomenės veikėja, legendinė Lietuvos žvalgė, vadinta narsiąja Vilniaus mergaite, tyliąja heroje. Ir ne veltui parinkti tokie skambūs žodžiai Marcelei apibūdinti – Lietuvos likimas ne kartą priklausė nuo šios moters drąsos.
2023-iuosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė M. Kubiliūtės metais – šįmet minime 125-ąsias gimimo metines. Sukakčiai paminėti parengtoje parodoje dėmesys skiriamas šiai neeilinei asmenybei, jos prasmingiems darbams ir veiklai Vilniuje pristatyti.
Vilnius – baroko miestas. Vilnius – kultūrų katilas. Vilnius – miestas, turintis daug veidų.
Vaikų bibliotekoje, erdvėje Po skliautu, vyksta knygų paroda, skirta paminėti 700-ąjį Vilniaus gimtadienį. Išskyrėme 4 ryškiausius Vilniaus veidus ir šiuo metu kviečiame susipažinti su įdomiausiomis Vilniaus istorijomis. O visas knygas, kurias rasite parodoje – galite skolintis į namus!
Parodoje „Geto vaikai pasakoja dabarties vaikams“ pristatomas sudėtingas ir sunkus istorijos etapas, kurio verpetuose per Antrąjį pasaulinį karą atsidūrė žydų vaikai visoje Europoje. Šiuolaikiniams vaikams jautri istorija pristatoma per trumpus Vilniaus geto vaikų kasdienybės siužetus, o tolesniam domėjimuisi pateikiamos knygos apie Holokaustą iš vaikų perspektyvos. Paroda ugdo empatiją ir toleraciją bei padeda iš arčiau susipažinti su šiuo istorijos tarpsniu.
Paroda vyksta rugsėjo-spalio mėn. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, Vaikų bibliotekos erdvėje „Labirintas“
Užsukę į biblioteką nepraeikite pro Vaikų bibliotekoje esančią Vaikystės pievą, kurioje jus pasitiks Martos Žuravskajos iliustracijos, skirtos Mariaus Marcinkevičiaus knygai „Mažasis piratas ir didysis lobis“. Spalvingi iliustratorės darbai laukia jūsų dėmesio ir minutės laiko.
Marta Žuravskaja – profesionali dailininkė ir iliustruotoja, aktyviai dalyvaujanti parodose ir knygų festivaliuose. 2013 m. jos darbai buvo atrinkti į 50-osios jubiliejinės Bolonijos vaikų knygų mugės iliustracijų parodą.
Paroda vyksta Vaikų bibliotekoje pirmame aukšte, Vaikystės pievoje, liepos 1 – rugsėjo 30 dienomis.
Ar įmanoma tapti mėgstamiausios pasakos veikėju? Pasirodo – taip. Vilniaus Adomo Mickevičiaus licėjuje praėjusiais mokslo metais 4a klasės mokiniai organizavo projektą „Pasakų veikėjai licėjuje“. Fotosesija vyko namie bei mokykloje, sode ir net ant stogo. Į pagalbą atėjo tėveliai, seneliai, sesės, dvyliktokė Ana Katažyna Lakis, 7b klasės draugai, paįvairinę parodą piešiniais. Visi džiaugėsi sukurtais charakteriais. Siūlome pabandyti persikūnyti ir Jums. Garantuojame – bus smagu.
Paroda vyksta Kūrybinėje laboratorijoje iki spalio 31 d.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. (8 5) 262 5570, el. paštas: [email protected] Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.