Visus metus bibliotekoje organizuojami įvairūs renginiai (Renginių kalendorius) ir parodos. Jūs taip pat galite pasiūlyti savo renginį, parodą arba pakviesti mus į savo renginį. Jei turite idėją, kreipkitės į kultūrinių renginių organizatorę Rūtą Skorupskaitę tel. +370 5 210 7003 arba el. p. [email protected]. Jūsų renginys ar kilnojamoji paroda gali vykti ne tik mūsų bibliotekoje, bet mes ją galime pasiūlyti ir Alytaus bei Vilniaus apskričių viešosioms bibliotekoms.
Kviečiame apsilankyti šiuo metu bibliotekoje vykstančiose parodose
Parodos pavadinimą padiktavo parodos pradžios data. Sausio 6 d. minimi Trys Karaliai, o jau nuo Kalėdų dienos ima ilgėti. Tad dienos ilgėjo jau dvi savaites, tai – 14 mažų šviesos žingsnelių. Ekspoziciją sudaro 14 šviesių tapybos darbų, kuriuos vienija šviesa (ryto šviesa, pirmieji saulės spinduliai). Šviesoje išryškėja formos ir erdvės įspūdis.
„Man erdvė asocijuojasi su laisve, kai niekas netrukdo žvilgsniui keliauti iki pat horizonto, ir su vidine, kūrybos laisve. Šiuolaikiniame pasaulyje žmogui skaitmeninės technologijos ir begalinis informacinis triukšmas dažnai nepalieka vietos minčių interpretacijai, įsigilinimui į save. Erdvė, tapyboje perteikta menine kalba per spalvą, perspektyvą, simbolius, leidžia žiūrovui pasijusti kitoje – jo paties susikurtoje – erdvėje“, – pasakoja autorius.
„Tarsi voratinkliais suvejami V. Poškos potėpiai virpa, atsikartoja, mezgasi tarpusavyje lyg natos, muzikinio kūrinio pagrindinė melodija. Akvareliškai sukuriamas gylis ir žiūrovo žvilgsnis bei mintis gali nevaržomai klaidžioti po peizažo tolius. Itin įtaigiai perteikdamas atspindžius, šviesą ir šešėlius, V. Poška sukuria stipriai atmosferiškus, emociškai paveikius darbus“, – sako menotyrininkė Austėja Mikuckytė-Mateikienė.
Menininkė Ingrida Tautkutė kviečia leistis į introspekcijos ir vaizduotės kelionę su savo trečiąja paroda, „Vidiniai pasauliai”. Tapydama autorė gilinasi į subtilų abstrakcijos ir simbolizmo ryšį, siekdama atskleisti tai, kas dažnai lieka nepastebima.
Jos kūryba yra daugiausia abstrakti, papildyta smulkiomis detalėmis ir gyvūnų pasaulio elementais, kurie tampa metaforomis sudėtingam vidiniam pasauliui. Spalvomis, formomis ir tekstūromis menininkė atskleidžia emocijas, mintis ir laukines erdves, slypinčias mūsų protuose ir sielose.
Ši paroda – tai kvietimas stabtelėti, susimąstyti ir atrasti ryšį su spalvingu pasauliu, glūdinčiu kiekvieno iš mūsų viduje. Tai pasaulis, kuriame chaosas susilieja su harmonija, o kiekviena detalė pasakoja savitą istoriją. Paroda „Vidiniai pasauliai” kviečia atrasti grožį ir paslaptis, slypinčias žmogaus viduje.
Parodos atidarymas sausio 10 dieną 17.30 valandą
Paroda Dalykinės literatūros erdvėje eksponuojama iki sausio 31 d.
Regina Mataitienė – profesionali keramikė, anuometiniame S. Žuko taikomosios dailės technikume įgijusi meninės keramikos specialybę.
Juodoji keramika yra pats seniausias molio degimo būdas, mūsų šalies teritorijoje naudotas nuo neolito laikų. Šiuo metu Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, išsaugojusi ir puoselėjanti šį amatą.
Pasak Reginos Mataitienės, juodoji keramika – tai molis, ugnis ir dūmai. Pačiai Reginai labiau patinka lipdymo darbai, technika, o Vytautas (1960-2018) dirbinius poliravo ir degė. Tai jau pats atsakingiausias darbas, nes gaminys gali trūkti, deformuotis. Nulipdytus dirbinius reikia degti ilgai, apie 12-14 valandų. Degimo laikas priklauso net ir nuo gamtos sąlygų – slėgio, vėjo krypties. Kai degimo krosnyje temperatūra pasiekia apie 1000 laipsnių, krosnis užpilama smėliu ir taip aušinama dvi, tris paras. Apipylus krosnį smėliu, dūmai neišeina į lauką, o susigeria į dirbinius. Sudaužius tokį dirbinį matomos visos šukės juodos, dūmai kiaurai persigeria per visą molį.
Keramikė dr. Teresė Jurkuvienė teigė, kad R. Mataitienė yra viena ryškiausių juodosios keramikos kūrėjų Lietuvoje. Jos kūrybos laukas gana platus – tai ir monumentalių dydžių vazos, ir smulkūs elegantiški suvenyrai, įvairūs buitinės paskirties indai – puodai, puodeliai, dubenys, lėkštės, žvakidės.
Paroda I aukšto languose 2024 m. spalio 7 -2025 m. kovo 1 d.
Ekspozicija iš vaikų literatūros tyrėjo dr. doc. Kęstučio Urbos asmeninės kolekcijos, kurią jis kaupia jau beveik du dešimtmečius. Parodą sudaro įvairios vaikų skulptūrėlės, figūros iš keramikos, porceliano, molio, medžio, stiklo. Pirmasis eksponatas įsigytas Brėmeno mieste 2006 m. balandžio 24d. Šiuo metu kolekcijoje užregistruoti 182 eksponatai, eksponuojama dalis kolekcijos. Nemažą dalį, apie du trečdalius kolekcijos, autorius turi artimųjų, draugų ir bičiulių dėka.
Vaikų bibliotekos erdvėje Vaikystės pieva pristatoma Kornelijos Žalpytės iliustracijų paroda knygai „Mano draugas Hipokampas Unikornas“ (knygos teksto autorė – Jurga Vilė). Parodoje eksponuojamos orginalios knygos iliustracijos, eskizai ir paletės.
Kornelija Žalpytė:
„Man labai patinka vanduo, labai. Ypač patinka būti jame, nardyti, stebėti, kaip jis raibuliuoja arba kiek jame nutinka stebuklų… Po vandeniu gali pamatyti tiek nepaprastų dalykų... Povandeninis pasaulis yra labai paslaptingas – nors ir kiek juo žavimės, tikrai nežinome visko, kas jame vyksta! Šią vasarą turėjau progą pasinerti į tą pasaulį ir pamatyti dalį tų stebuklų dėl Jurgos Vilės knygos „Mano draugas Hipokampas Unikornas“, kurią iliustravau. Leiskitės kartu su Hipokampu Unikornu į pasakišką, dar tikrai nepatirtą povandeninį nuotykį! Tikiu, kad jis užburs!“
Paroda vyksta Vaikų bibliotekos erdvėje Vaikystės pieva iki kovo 31 dienos.
Parodos autoriai: Justinas Saikauskas, Vitalijus Turlo, Miroslav Pevcevičius, Merūnas Burakauskas, Martynas Banuškevičius, Dmitrij Petkevič, Antanas Lideika, Andrius Simarevas, Tomas Jančauskas.
Vaikų ir jaunimo klubo „Klevas“ kūrybinių veiklų dirbtuvių 9 dalyviai gyvena grupinio gyvenimo namuose ir turi negalią. Vieni – vienokią, kiti – kitokią, bet visi jie turi dovaną – pasaulio matymą taip, kaip nemato dauguma mūsų kasdien sutinkamų žmonių. Vaikinų pasaulyje akcentai dažnai susidėlioja netikėtai. O kai tie akcentai dar įgauna spalvų, tūrį, gylį, atsiveria įdomiausios istorijos.
Vaikinai jau trečius metus dirbtuvėse kuria, tapo akrilu, piešia markeriais, spalvotais pieštukais, flomasteriais, naudoja įvairiausias technikas, eksperimentuoja, kurdami abstrakčią ir teminę tapybą. Tapybos paroda „Žiema“ yra pirmoji vaikinų paroda. Jų tapyba paleidžia ir nustumia kontrolės, teisiojo ir teisingojo žinojimą. Kiekvienam teptuko brūkštelėjimui vaikinai turi paaiškinimą, įvardinimą. Jie visada aikčioja ir mėgaujasi „Man gražu! O tau?“.
Parodos kuratorė ir kūrybinių veiklų dirbtuvių vadovė Vita Poniškaitienė.
Paroda vyksta Kūrybinėje laboratorijoje iki sausio 31 dienos.
Vilnius nuo seniausių laikų garsėjo poligrafijos įmonėmis. Čia nuo XVI a. buvo spausdinamos knygos lietuvių, lotynų, rusų, lenkų, baltarusių graikų, ispanų, italų, vokiečių ir kitomis pasaulio tautų kalbomis. XVIII a. Vilnius tapo svarbiu žydų kultūros ir poligrafijos centru. Iki XVIII a. pabaigos dauguma spaustuvių priklausė religinėms institucijoms, o įsigaliojus Rusijos imperijos įstatymams, buvo steigiamos valstybinės ir komerciniais pagrindais veikusios įmonės.
XX a. pradžioje panaikinus lietuviškos spaudos draudimą, Vilniuje kūrėsi įvairios draugijos, laikraščių redakcijos, pirmosios lietuviškų knygų leidyklos ir spaustuvės, knygas leido ir knygynai. Šioje parodoje pristatomi XVII–XX a. pradžios Vilniaus spaustuvių ir knygynų leidiniai iš VAVB bibliotekos Retų spaudinių, Vilnistikos ir Regioninio fondų. Paroda iliustruota skaitmenintais senųjų leidinių vaizdais iš ePaveldo.
Tikrai esatę girdėję apie 3 pirminių spalvų ratą. Jame dominuoja trys spalvos (geltona, mėlyna ir raudona), kurių neįmanoma išgauti maišant kitas spalvas. Tačiau egzistuoja ir 4 pagrindinių spalvų ratas – dailininkai ir fizikai laikui bėgant pridėjo žalią spalvą.
Mėlyna spalva garsėja savo raminančiu poveikiu ir gamtoje yra sutinkama itin retai. Neretai ši spalva tėra... iliuzija! Kviečiame su šia ypatinga spalva susipažinti artimiau ir išsirinkti mėlynus skaitinius. Bet kurią patikusią mėlyną knygą galite skolintis į namus.
Paroda vyksta Vaikų bibliotekos erdvėje Po skliautu gruodžio-vasario mėn.
2024 m. minimos 155-osios kunigo, lietuvių rašytojo, publicisto, literatūrologo, tautinio sąjūdžio veikėjo Juozo Tumo-Vaižganto gimimo metinės. Parodoje pateikiami svarbiausi kunigo gyvenimo ir veiklos faktai, pristatomi svarbiausi prozos kūriniai.
Paroda iliustruota nuotraukomis iš Juozui Tumui-Vaižgantui skirtų leidinių, Lietuvos integralios muziejų sistemos (LIMIS), Lietuvos skaitmeninto kultūros paveldo portalo ePaveldas, kitų šaltinių.
Parodą parengė vyresnioji bibliografė Jurgita Lazauskaitė ir dailininkė Kristina Karvelytė.
Parodą galima apžiūrėti bibliotekos III aukšte laisvalaikio erdvėje.
Vilnistikos skaitykloje antrame aukšte galite apžiūrėti leidinių parodą „Senieji Vilniaus spaustuvininkai ir leidėjai“. Nuo seniausių laikų Vilnius garsėjo kultūriniu gyvenimu. Jau nuo XVI a. miesto bažnyčiose, cerkvėse, vienuolynuose, Vilniaus katedros kapituloje buvo saugomi rankraštinių knygų rinkiniai, kaupiamos privačios didikų bibliotekos, steigiamos knygų spaustuvės ir leidyklos. Parodoje pristatomi XVI a. – XX a. pirmoje pusėje Vilniuje gyvenusiems ir dirbusiems knygų spaustuvininkams ir leidėjams skirti leidiniai. Paroda iliustruota nuotraukomis iš ePaveldo, LIMIS skaitmeninių archyvų, Vikipedijos.
Parodą rasite Vilnistikos skaitykloje.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. +370 5 262 5570, el. paštas: [email protected] Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.