Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Autizmo spektro sutrikimas ir biblioteka: misija įmanoma!

Autizmo spektro sutrikimas ir biblioteka: misija įmanoma!

Lietuvoje paskelbtas karantinas užrakino bibliotekų duris, tačiau nesustabdė bibliotekininkų darbų: skaitytojams teikiamos konsultacijos ir paslaugos nuotoliniu būdu. Pasibaigus veiklos ribojimams, sugrįšime į bibliotekas pilni naujų jėgų ir surengsime tuos mokymus bei renginius, kuriuos atidėjome.

Šiandien norime jums papasakoti apie Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kartu su partneriais įgyvendinamą Kultūros tarybos remiamą kvalifikacijos kėlimo projektą „Autizmo spektro sutrikimas ir biblioteka: Misija Įmanoma!”. Šiuo metu turėjo vykti pirmieji mokymai bibliotekų darbuotojams, kurie nusikėlė po karantino.

Projekto „Autizmo spektro sutrikimas ir biblioteka: misija įmanoma!“ vadovė – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Odeta Maziliauskienė, partneriai –Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, Šalčininkų rajono savivaldybės bei Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos.

Kodėl svarbu įgyti kuo daugiau žinių apie autizmą?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis per pastarąjį dešimtmetį asmenų, turinčių autizmo spektro sutrikimą (ASS) skaičius didėjo visose šalyse, o kai kur – net iki 10 kartų. ASS turintys vaikai neretai turi komunikacijos ir bendravimo sunkumų, koncentracijos sutrikimų, jiems būdingas neįprastas elgesys ir jautrumas pojūčiams. Todėl apsilankymas bibliotekoje ar prekybos centre, vaikams su ASS (ir jų tėvams) tampa sunkiu išbandymu, o kartais – misija neįmanoma.

Deja, bet Lietuvoje visuomenei vis dar trūksta informacijos apie ASS. Dažnai į tokius vaikus žiūrima kreivai, o jų tėvai kaltinami „netinkamu vaikų auklėjimu“. Kadangi informacijos apie autizmą stinga, neretai šie bruožai aplinkinių neatpažįstami kaip sutrikimo simptomai. Dėl šių priežasčių vaikų, turinčių ASS, ugdymas dažniausiai vyksta uždarose erdvėse – apsiriboja namų ir/ar ugdymo įstaigos erdve, nes beveik nėra organizuojama specialiai šiems vaikams pritaikytų veiklų atvirose erdvėse. Tokiu būdu labai sumažėja ASS turinčių vaikų ir juos auginančių šeimų galimybė integruotis į visuomenę.

Numatyti mokymai regiono bibliotekininkams

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka nuolat vykdo bibliotekininkų kvalifikacijos programas Vilniaus ir Alytaus apskričių viešųjų bei mokyklų bibliotekų darbuotojams. 2019 m. atliktas kvalifikacijos tobulinimo poreikių tyrimas parodė, kad bibliotekininkams trūksta kvalifikacijos žinių, skirtų darbui su socialinę atskirtį turinčiomis socialinėmis grupėmis.

Projekto „Autizmo spektro sutrikimas ir biblioteka: misija įmanoma!“ metu planuojama surengti trejus mokymus bibliotekininkams, siekiant didinti jų kompetencijas dirbti su autizmo spektro sutrikimą turinčiais vaikais savo bibliotekose, siekiant tobulinti ir plėsti bibliotekose teikiamas paslaugas. Patyrusios lektorės mokymuose dalinsis savo patirtimi ir mokys, kaip atpažinti vaiką su ASS, kaip su juo bendrauti ir kaip biblioteką gali būti kaip įmanoma labiau prieinama ir draugiška jiems. Mokymuose galės dalyvauti ir šeimos, auginančios vaikus su ASS.

Projekto metu Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje taip pat bus sukurta edukacija, skirta lavinti vaikų su autizmo spektro sutrikimu motoriką, dėmesio koncentraciją, komunikacinius įgūdžius. Bibliotekos darbuotojai planuoja pradėtas veiklas tęsti ir pasibaigus projektui.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas