Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dainų šventės belaukiant

Dainų šventės belaukiant

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje III aukšte esančioje laisvalaikio erdvėje eksponuojamos net dvi parodos, skirtos Lietuvos dainų šventės šimtmečiui.

Kad giria žaliuotų...

Stendinė paroda „Kad giria žaliuotų“ trumpai apžvelgia dainų švenčių istoriją, yra pateikiamos citatos. Eksponuojamos knygos, turimos bibliotekos fonduose.

2024 m. birželio 29–liepos 6 d vyks jubiliejinė šimtmečio Dainų šventė. Numatyta 14 renginių, kurie suburs 37 tūkst. atlikėjų. Dainų šventę pasitinkame žodžiais „Kad giria žaliuotų“, kviesdami suvokti, kas ir kodėl tą girią prieš šimtmetį pasodino, ir kaip būtinybę ją išsaugoti tiems, kurie kartu su šia giria žaliuos po mūsų.

Lietuvos dainų šventės pradėtos rengti XX a. pradžioje. Iki Pirmojo pasaulinio karo Lietuvoje susiformavo chorinė kultūra. Iš pradžių dainų šventėmis buvo vadinami kelių chorų jungtiniai koncertai. 1914 m. Marijampolėje buvo sudarytas Suvalkų gubernijos liaudies dainų šventės rengimo komitetas. Jo darbą nutraukė I pasaulinis karas. Pirmoji visos Lietuvos dainų šventė įvyko 1924 m. rugpjūčio 23–25 d. Kaune, Parodų aikštėje ir vadinosi Dainų diena. Kaunas ruošėsi šiam renginiui — organizavo tautinio meno parodas, gražino miesto aplinką, ragindami prisidėti ir miestelėnus. Šventę atidarė prezidentas Aleksandras Stulginskis, pakvietęs sugiedoti Lietuvos himną.

Parodą rengusios vyresnioji bibliografė-konsultantė Danguolė Dainienė ir dailininkė Kristina Karvelytė kviečia bibliotekos lankytojus išsamiau pasidomėti apie dainų šventes, jų istoriją ir tradicijas. Knygų apie tai rasite šalia parodos esančiame meno fonde. Labai išsamiai dainų švenčių istorija pateikta svetainėje https://dainusvente.lt/.

Bibliotekoje pražydo sodai

Šalia parodos, skirtos Lietuvos dainų šventės šimtmečiui, eksponuojama asociacijos „Dangaus sodai“ šiaudinių sodų paroda. Ji taip pat dedikuojama Dainų šventės jubiliejui. Gražiuosius šiaudinius sodus surišo šie parodos dalyviai: Arvydas Baranauskas, Danutė Norvaišienė, Jūratė Matuzonienė, Aušra Steikūnienė, Rasa Gelčienė, Jurgis Gelčys (10 metų), Marija Liugienė, Viktorija Bitinaitė, Ramunė Petkevičienė.

Šiaudiniai sodai yra viena gražiausių lietuvių tradicijų, kuri 2023 metais įtraukta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Klasikinį sodą sudaro dvi piramidės smailiais galais ir pagrindas. Kad papuošalas suktųsi, jį kabindavo ant vaškuoto siūlo ar ašuto. Paplitę buvo ir kitų formų sodai: ritiniai, kubai, rutuliai. Sodus rišdavo vestuvių progai arba gimus vaikui. Asociacijos „Dangaus sodai“ vadovė Marija Liugienė sako, kad šiaudiniai sodai yra labai svarbi tautodailės rūšis, joje užkoduota visa senovės baltų, ne tik lietuvių, pasaulėjauta.
 
Šias abi viena kitą papildančias parodas apžiūrėti kviečiame iki vasaros pabaigos.

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas