lt

Disleksijos pažinimo savaitė

Disleksijos pažinimo savaitė

Spalio 4–10 dienomis minima disleksijos pažinimo savaitė. 

Iniciatyva „Go Red for Dyslexia“ prasidėjo 2015 m. Australijoje ir jau tradiciškai visame pasaulyje rengiama kasmet pirmąją spalio mėnesio savaitę, o Lietuvoje vyksta antrą kartą (pirmoji disleksijos savaitė organizuota 2020 m.). Iniciatyvos tikslas – „nuginkluoti“ raudoną spalvą, išryškinančią klaidas mokykloje, skatinti visuomenę atkreipti dėmesį į skaitymo sunkumų patiriančius vaikus, domėtis ir priimti teisingus spendimus vaikų lavinimo procese. Šios savaitės (o kai kuriose šalyse – ir viso spalio mėnesio) metu mokyklos, nevyriausybinės organizacijos, bibliotekos, valstybinės įstaigos keičia logotipų spalvą į raudoną, apšviečia pastatus raudona spalva ar kitaip dalyvauja iniciatyvoje.

Mūsų biblioteka jungiasi prie iniciatyvos ir pristato raudonų knygų lentyną. Vyresnioji bibliotekininkė Milda Šapurova atrinko knygų lietuvių ir užsienio kalbomis, kurių viršelis yra išskirtinai raudonas. Lentyną su knygomis rasite III aukšte esančiame Abonemente.

Prie iniciatyvos gali prisidėti ir Tu:

Dalyvauk disleksijos pažinimo savaitės renginiuose: https://labiblioteka.lt/.../eqpn1hcuqh5mwmkuv7k1654sd6ccm1ek
 
Parašyk bent vieną įrašą į socialinius tinklus apie disleksiją.
 
Organizuok filmo „Mical“ (tik 20 min. trukmės) peržiūrą: https://www.youtube.com/watch?v=p-Eycme4NFM. Disleksiją turinčio vaiko istorija padės suprasti, kas yra disleksija, kaip jaučiasi šie vaikai ir kaip skubiai jiems reikia pagalbos bei juos suprantančios aplinkos.
 
Jei pažįsti disleksiją turinčių žmonių, rekomenduok virtualią garsinių knygų biblioteką ELVIS: https://naujaselvis.labiblioteka.lt/ 
 
Kurk – nesvarbu, ar tai siuvinėjimas, nėrimas, piešimas, tapymas ar knygų piramidės statyba – kurk bet ką, ką gali padaryti raudonais atspalviais.
 
Renkis raudonai – išsirink savo gražiausius raudonus drabužius arba naudok raudonas detales aprangoje, taip skleidžiant žinią apie disleksiją.
 
Pavaišink draugus, kolegas ar artimuosius raudonais obuoliais ir papasakok, kad bendrovės „Apple“ įkūrėjas, multimilijonierius Styvas Džobsas taip pat turėjo disleksiją.
 
Rašyk raudonu rašikliu – eilėraščius, laiškus, dainas ar tekstus apie disleksijai palankią ateitį. Ir leisk sau nekreipti dėmesio į gramatines klaidas!
 
Gamink – kviesk aplinkinius ruošti kepinius, desertus, ragauti vaisius... Tegu patiekalai būna raudoni – proga užkandžiaujant pasikalbėti, kad ne visi gali skaityti sparčiai, ne visi gali suprasti perskaitytą tekstą.
 
Klausyk muzikos – „Spotify“ patalpintas mėgstamiausių „raudonų“ dainų grojaraštis, kuris pakelia nuotaiką vėsų rudenį: https://open.spotify.com/playlist/16H4Euri03mH5xe8naerSX 
 
Nesvarbu, kurį būdą pasirinksi, fiksuok tai nuotraukose ar video įrašuose ir dalinkis socialiniuose tinkluose su grotažymėmis #DisleksijosPažinimoSavaitė2021 ir #GoRedForDyslexia.
 
Disleksijos pažinimo savaitę Lietuvoje organizuoja Lietuvos aklųjų biblioteka, teikianti pagalbą visiems, negalintiems skaityti įprastai, privati iniciatyva „Dyslexia centras“ ir Mokymosi ypatumų centras „Labirintas“. Disleksijos pažinimo savaitę globoja Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje.
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Biblioteka visiems
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas
AVBA