Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Filosofijos klubo bibliotekoje iniciatorė: „Svarbu, kad žmogus pradėtų kelti klausimus“

Filosofijos klubo bibliotekoje iniciatorė: „Svarbu, kad žmogus pradėtų kelti klausimus“

Gruodžio 21 dieną 17.30 valandą bibliotekoje vyks paskutinis šiais metais Filosofijos klubo susitikimas– paskaita. Šiais metais pradėta iniciatyva organizuoti paskaitas filosofija besidomintiems žmonėms sulaukė didelio bibliotekos lankytojų palaikymo. Apie filosofija besidominčių skaitytojų būrimą kalbamės su šios idėjos autore Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kultūrinių renginių organizatore Jurga Kauzoniene

Bibliotekoje jau kurį laiką veikia Skaitytojų klubas, Vokiškai kalbančių skaitytojų klubas, Anglų kalbos klubas jaunimui. O kaip kilo idėja kurti bibliotekoje Filosofijos klubą?  

-Pastebėjau, kad labai daug žmonių mąsto paviršutiniškai, šablonais, t. y. standartiškai. Jie daug ką priima neatsirinkdami. Daug žmonių pasiduoda minios psichologijai. Tai yra netgi pavojinga, nes matome, kas dabar darosi Rusijoje. Beje, likęs pasaulis nėra išimtis. Taip pat mažai jų galvoja apie tai, kas slypi už „matomos realybės“. Dabar pasaulyje labai stipri materialistinė pasaulėžiūra. Jiems svarbūs titulai, vardai, materialinė gerovė. Daug kelionių, „kulinarinių ekskursijų“, įvairiausių pramogų. Malonumai ima viršų kartais ir prieš moralę. Vis dėlto labai svarbu, kad žmogus pradėtų kelti klausimus. Kodėl vyksta vieni ar kiti dalykai? Kur link nuves vienas ar kitas sprendimas, poelgis? Kur aš einu ir kur nueisiu? O kur eina visa žmonija? Kas aš esu? Kodėl gyvenu? Šie ir panašūs klausimai ima kilti žmogui, kuris nebenori gyventi vien egoistiško, malonumuose skendinčio gyvenimo.  

Kai žmogus pradeda kelti egzistencinius klausimus, jis pradeda suvokti, kad mus supa platus pasaulis, kurio dalimi mes visi esame, pradeda suprasti, kad yra daugiau negu mūsų akys sugeba aprėpti. 

Ne veltui dabar kalbama apie tai, kad mokyklose svarbu suteikti vaikams ne tik žinių, bet ir išmokyti mąstyti. Bet, deja, mažai tai daroma realybėje. Sausos žinios be gilaus suvokimo ir plataus požiūrio bei tvirtos moralės gali nuvesti net iki nusikaltimo. Toks asmuo gali daug pasiekti, tačiau jo elgesys gali žeisti kitus žmones. 

Filosofijos klubas bibliotekoje gali būti pradžia – atspirties taškas žmonėms, kurie norėtų susipažinti su plačiais filosofijos pasaulio lobynais. Tai ir vieta susitikti tiems, kurie jau seniai ieškojo tokio pobūdžio susibūrimų, bet iki šiol nerado. Taip pat tai labai gera proga sutikti tuos, su kuriais gali rasti bendrą kalbą, ypač jeigu iki šiol tokių žmonių rasti nepavykdavo. 

Taigi, idėja kurti bibliotekoje Filosofijos klubą kilo todėl, kad mąsčiau ką daryti, kad žmonės pradėtų giliau mąstyti. Kai pradėjau ieškoti, kokie Vilniuje yra filosofijos klubai, tai jų tiesiog neradau. Todėl sprendimas buvo priimtas, jog tokį klubą reikia įkurti būtent Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Filosofijos instituto docentas dr. Kęstutis Dubnikas, kai jam pasiūliau prisidėti prie tokio klubo kūrimo, pasakė, kad tai ženklas, nes ir jis jau mąstė, kad kažką reikia daryti. 

Kokie pirmieji įspūdžiai ir atsiliepimai po įvykusių dviejų susitikimų? 

-Kiek girdėjau atsiliepimų, tai jie visi tiesiog puikūs. Per pirmąją filosofo dr. Kęstučio Dubniko paskaitą „Kas yra filosofija“ žmonės sužinojo, kad filosofija yra tikras mokslas, nes jis paremtas griežta logika. Ne veltui logika yra viena iš filosofijos disciplinų (sričių). Per antrą Filosofijos instituto asistento dr. Jono Čiurlionio paskaitą „Mokslas ir filosofija“ žmonės susipažino su mokslo ir filosofijos sąsajomis. Paskaita pritraukė nemažai klausytojų, o atgarsiai apie ją ir filosofijos klubą nuvilnijo tolyn už bibliotekos ribų. Žmonės labai patenkinti tokiu klubu ir įdomiomis paskaitomis. Filosofas dr. Jonas Čiurlionis pasakė, kad buvo gera mintis steigti filosofijos klubą bibliotekoje, nes žmonėms labai to reikia. „Labai, labai įdomi paskaita“, – tai vienas komentarų, kuriuos išgirdau po renginio. Taigi, idėja tikrai pasiteisino.  

Kokie planai 2023 metais, ar Filosofijos klubas tęs veiklą?  

- Kitiems metams numatyta tęsti paskaitų ciklą apie filosofijos ir kitų mokslo sričių sąsajas. Tai būtų politika ir filosofija, religija ir filosofija, istorija ir filosofija, moralės filosofija, kalbos filosofija, filosofijos istorija, taip pat metafizika, Antikos filosofija, Lietuvos filosofinė mintis ir kt. Lauksime ir žmonių atsiliepimų, pasiūlymų. Kol kas bus paskaitos ir diskusijos po paskaitų. Vėliau filosofijos klubo koncepcija gali kisti. Artimiausias Filosofijos klubo susitikimas bibliotekoje – gruodžio 21 dieną 17.30 val. Didžiojoje salėje klausysime doc. dr. Vaivos Daraškevičiūtės paskaitą „Menas ir filosofija“. Maloniai kviečiame.

Mindaugo Masaičio nuotraukų galerijoje – ankstesnių Filosofijos klubo susitikimų akimirkos.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas