Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Įvyko pirmasis Vilniaus žydų teatro spektaklis

Įvyko pirmasis Vilniaus žydų teatro spektaklis

Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje įvyko premjera – spektaklis „Buvo buvo Vilnius“ pagal rašytojo Abraomo Karpinovičiaus kūrybą.

Pirmajame Vilniaus žydų teatro spektaklyje „Buvo buvo Vilnius“ vaidino aktoriai Arūnas Sakalauskas, Kristina Mauruševičiūtė, Vilma Raubaitė, Marius Povilas Elijas Martynenko ir Rafailas Karpis, kuris taip pat ir dainavo. Muzikinę dalį atliko ansamblis „Rakija Klezmer Orkestar“. Spektakliui plakatą sukūrė Iljas Bereznickas.

Tai pjesė apie prieškariniame Vilniuje gyvenusius žydus rašytojo Abraomo Karpinovičiaus (1918-2004) akimis. Karpinovičius apie Vilnių rašė jidiš kalba, išleido kelis apsakymų rinkinius. Lietuviškai pirmą kartą jo kūryba išversta 1998 metais, kai leidykla „Tyto Alba“ išleido rinkinį „Paskutinis Vilniaus pranašas“.

Kai 2015 metais įregistruotas Vilniaus žydų teatras prieš ketverius metus ėmėsi ėmėsi šio projekto, nežinojo, kokie kūrybiniai sunkumai laukia A. Karpinovičiaus kūrybą bandant perkelti į sceną. Jo su didele meile vaizduojamas paprastų Vilniaus žydų gyvenimas, persmelktas jautraus humoro, o kartais tragizmo nuojautos ir liūdnos baigties, skleidžiasi daugiausia autoriaus naratyvu, o įsipinantys, kad ir sodrūs, gyvi bei vaizdingi dialogai ar polilogai nepateikia pakankamai medžiagos sceniniam vaizdui. Bandant kurti scenas vien šių dialogų ir įmanomų kontekstinių užuominų pagrindu prarandama didžioji dalis tos ypatingos A. Karpinovičiaus dvasios. Kita vertus, visi apsakymai turi savo skirtingus herojus ir pasakoja visiškai skirtingas istorijas. Juos vienija tik Vilniaus erdvė su autentiškais gatvių pavadinimais, namų numeriais ir vietovėmis. Tai liudija, kad apsakymuose veikia realūs prototipai. Bet niekas nerado rakto, kaip apjungti keletą apsakymų į vieną bendrą istoriją, nors pradžioje toks sumanymas buvo ir jis nepavyko. Keitėsi režisieriai, iš sudarytos trupės pasitraukė keli aktoriai.

Spektakliu susidomėjo ir jį sutiko režisuoti Holivudo aktorius ir pedagogas Barry Primus, pasiūlęs kolektyvinės kūrybos kelią, kai kiekvienas aktorius, pasirinkęs herojų, jį improvizuoja. Tada įsijungia kiti su savo herojais, gimsta scenos, kažkas stebintis užrašinėja labiau pavykusius momentus, ir taip pamažu atsiranda kolektyvinės kūrybos vaisius. Tačiau prasidėjus karantinui darbas nutrūko, B. Primus liko už Atlanto. 

Arūnas Sakalauskas labiausiai užsikrėtė Barrio Primus inspiracija ir kantriai neleido užgesti rusenančiai vizijai. Prisijungė Marius Povilas Elijas Martynenko, prisidėjęs prie sceninio sprendimo paieškų ir teksto adaptacijos, vietoj iškeliavusio Anapilin Fausto Latėno muzikos ėmėsi „Rakija Klezmer Orkestar“.

Artėjant premjeros dienai, kuri vyko Vilniaus žydų viešosios bibliotekos salėje (vėliau visi sutiko, kad spektakliui labai dera būti kameriniam), reikėjo stabdyti norinčių registraciją. Pusantros valandos vaidybos ir muzikos niekam neprailgo: A. Sakalauskas virkdė žiūrovus Paskutinio Vilniaus pranašo monologu, R. Karpis kilnojo stogą savo dainavimu, o žiūrovai pabaigoje plojo atsistoję.

Reportažą apie tai bus galima per LRT žydų kultūros laidą „Menora“, o taip pat Vilniaus žydų viešosios bibliotekos Youtube profilyje.

Projektą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Pasaulinio žydų kongreso Tarptautinis jidiš centras.

***

Vilniaus žydų viešoji biblioteka buvo įkurta prieš 10 metų kaip Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos padalinys. Bendru Kultūros ministerijos, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo ir Vilniaus žydų viešosios bibliotekų vadovų sutarimu priimtas sprendimas nuo 2022 m. sausio 1 d. Vilniaus žydų viešąją biblioteką atskiro padalinio teisėmis perduoti Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. Teisės aktų nustatyta tvarka Nacionalinei bibliotekai perduotas Žydų bibliotekos knygų bei kitų dokumentų fondas ir patalpos Gedimino pr. 24–9 Vilniuje. Čia bus tęsiama Žydų bibliotekos, kaip atskiro padalinio, veikla – minėtos patalpos bus naudojamos kultūrinės įvairovės ir kultūrinio dialogo skatinimo iniciatyvoms – parodoms, kūrinių pristatymams, susitikimams bei kitiems edukaciniams ir kultūriniams renginiams organizuoti.

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas