Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Janina Radvilė kviečia išdrįsti gyventi tokį gyvenimą, kokio norisi

Janina Radvilė kviečia išdrįsti gyventi tokį gyvenimą, kokio norisi

Ne kiekvienas jaunas žmogus gali pasigirti, kad gyvena savo svajonių gyvenimą, o ką jau kalbėti apie vyresnius žmonės, kuriuos ne tik visuomenė, bet ir jie patys save įspraudžia į amžiaus rėmus, kartodami, kad vienas ar kitas dalykas jau netinkamas jų amžiuje. Lapkričio 15 d. susitikome apie tai pakalbėti su knygos „Niekada nevėlu gyventi. Svajok. Planuok. Išdrįsk“ autore Janina Radvile ir „Tyto alba“ direktore Lolita Varanavičiene.

Niekas taip neįtikina kaip asmeninis pavyzdys ir Janina Radvilė puikus pavyzdys visiems, ne tik vyresniems, kad niekada nevėlu pradėti gyventi savo gyvenimą ir pasakoja kaip jai pavyko tai padaryti. Įkopusi į šeštąją dešimtį ji nesustojo, o, priešingai, ėmėsi drąsių žingsnių siekdama įgyvendinti savo tikruosius norus. Autorė, nesulaukusi padrąsinimo iš artimiausios aplinkos, nepasidavė, įstojo į universitetą ir po poros studijų metų gavo vadybos magistro diplomą. Tai viena iš pamokų – reikia atsisakyti įsitikinimo, kad siekti tikslų mums trukdo išorinės kliūtys, nes vienintelis dalykas, kas mums trukdo – mes patys ir mūsų klaidingos nuostatos.

Lietuviai pasižymi ypatingu kuklumu. Mums įdiegta daug mus varžančių nuostatų, tai užkoduota net mūsų patarlėse: „neperšokęs griovio, nesakyk „op“, „būk mažesnis už aguonos grūdą“ ir pan. Mes norime būti kuo kuklesni. Kuklumas žmogų puošia, tačiau Janina Radvilė linki visiems daugiau sveiko egoizmo, dovanoti meilę savo anūkams ir bendravimą, o ne sunkiai, atsisakant skalsesnio duonos kąsnio sutaupytų pinigų.

Knygos autorė abejoja didele materialių dovanų verte, ypač šiame, daiktų perteklių patiriančiame amžiuje. Jų teikiamas džiaugsmas trumpalaikis, kaip ir teikiama nauda. Tokios dovanos negrūdina žmogaus charakterio. Saugodami vaikus nuo stipresnio vėjo gūsio, nepadedame formuotis stipriai asmenybei su tvirtu stuburu. Toks žmogus, netekęs paramos, yra lengviau palaužiamas gyvenimo sunkumų. J. Radvilė akcentuoja, kad daug didesnė dovana anūkams yra bendravimas su jais, nes tėvai per savo darbus ir buities rūpesčius tam turi mažai laiko. Be to, seneliai jaučiasi mažiau atsakingi už tai, kokiu žmogumi anūkas užaugs, todėl jų bendravimas yra daug laisvesnis, neslegiamas didelės atsakomybės naštos.

Knyga labiausiai orientuota į vyresnio amžiaus žmones, tačiau ją praverstų paskaityti ir jaunesniems, nes kaip pati autorė teigia, pensija ateina netikėtai kaip sniegas liepos mėnesį, o juk gyvenimas su pensija nesibaigia, jei mes patys savęs neįspraudžiame į kampą. Niekada nevėlu svajoti, kurti planus, keliauti, mylėti, dalintis savo patirtimi su artimaisiais, daugiau bendrauti su nepažįstamais ir neužsisklęsti savo pasaulėlyje. Ši knyga ne tik motyvuoja vyresnius imtis veiklos ir ieškoti savirealizacijos galimybių, bet ir perspėja jaunesnius, kad kuo anksčiau pradėsime gyventi savo gyvenimus, tuo mažiau bus dalykų dėl kurių gailėsimės sulaukę garbingo amžiaus.

Mus riboja klaidingos nuostatos, o veikti padeda susikalbėjimas su pačiu savimi, nes tas „Aš“ yra svarbiausias kiekvieno žmogaus gyvenime. Vyrai, žmonos, vaikai, anūkai ateina ir išeina, o mes visada liekame kartu su tuo vieninteliu žmogumi. Jei jis laimingas ir patenkintas, tuomet laimingi ir patenkinti bus visi aplinkui.

Janina Radvilė išrinkta 2017 metų „Veikli“ moterimi kviečia išsiaiškinti savo norus ir veikti. Geriausias būdas suprasti ko nori yra kalbėjimasis su savimi, o geriausiais būdas veikti – tai atsikratyti ribojančių nuostatų. Radvilų palikuonė taip pat ragina visus vyresniuosius gerbti save ir neleisti būti pravardžiuojamais: „senjorais“, „pensininkais“, „diedukais“, „močiutėmis“ ar panašiais vardais.

Pokalbį moderavusi „Tyto alba“ direktorė atsiprašė dėl dviejų klaidų: klaidos knygoje, kur ne tyčia maketuojant smarkiai sumažėjo Lietuvos gyventojų skaičius ir kad per mažai atsivežė knygų pardavimui, nes atsivežti egzemplioriai ištirpo net neprasidėjus renginiui. L. Varanavičienė pasidžiaugė, kad jai pavyko įtikinti kolegas leisti knygą, skirtą vyresniesiems Lietuvos gyventojams, nes, akivaizdu, kad ji labai reikalinga ir įkvepianti. Gal paskaitę šią knygą vyresni žmonės ras daugiau progų šypsotis ir būti laimingais nepaisant juos varžančių aplinkybių, o labiausiai juos ribojančių vidinių nuostatų.  

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas