Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kas yra bibliografija arba apie žuvį ir meškerę jai pasigauti

Kas yra bibliografija arba apie žuvį ir meškerę jai pasigauti

Kai norime laisvalaikiu paskaityti ką nors mielo širdžiai ar tiesiog įdomaus – galime nueiti į bet kurią turtingesnę viešąją biblioteką ir ten pasiskolinti knygų. Bibliotekininkas – konsultantas suras fonde mus dominančias knygas ir paaiškins apie paiešką elektroniniame kataloge. Bet kartais mokslo ar darbo reikalams mums prisireikia susirasti ir tam tikros informacijos, kurią ne taip jau lengva gauti. Tada gali prireikti bibliografo konsultacijos. Jis gali nurodyti paieškos kelius, šaltinius – t. y. „įteikti meškerę žuviai pasigauti“.

 

 

 

Kaip stalius be plaktuko ir vinių nieko nepadarys, taip ir bibliografui reikalingi darbo įrankiai – bibliografinės ir visatekstės duomenų bazės, internetas, žinyniniai leidiniai, na, ir, žinoma, bibliografiniai leidiniai. Taigi, kas yra ta bibliografija?

Bibliogrãfija (gr. biblion – knyga + graphō – rašau) – tai mokslo ir praktikos sritis, apimanti informacijos apie dokumentus rengimą, teikimą ir tyrimą.

Yra įvairių bibliografijų: apskaitinė, išsamiai registruojanti dokumentus, specialioji. Iš apskaitinės bibliografijos svarbiausios yra valstybinė ir nacionalinė, o specialioji gelbsti mokslui ir skirtingų profesijų žmonėms. Bibliografijos skirstomos ir dar kitaip. Yra einamoji, retrospektyvioji, perspektyvioji, universalioji ir šakinė bibliografija.

Bibliografijos leidiniai – tai fundamentalieji (dedantys pagrindą, svarbūs, solidūs) leidiniai. Kodėl šie leidiniai tokie reikšmingi? Todėl, kad suteikia galimybę atlikti sunkiau randamos informacijos paiešką. Internetas tikrai nėra visagalis. Elektroninėje erdvėje kol kas trūksta Lietuvos spaudos bibliografinių aprašų, jie atsispindi tik bibliografijose. Taigi, alternatyvos bibliografiniams leidiniams tiesiog nėra. Profesionaliai tvarkomos bibliotekos stengiasi kuo rūpestingiau juos komplektuoti ir saugoti.

Bibliografas yra informacijos paieškos ir įvairių aprašų žinovas. Šio specialisto reikšmingiausias vertinimo kriterijus – bibliografinio darbo patirtis. Reikia nors keletą metų padirbėti šioje srityje, kad susipažintum su šaltiniais, įvairiomis bibliografinėmis priemonėmis, įgautum šio darbo įgūdžių. Bibliografų veikla įvairiose bibliotekose skiriasi. Viešųjų bibliotekų bibliografai paprastai padeda lankytojams susirasti informaciją, rengia bibliografinius įrašus, sąrašus, tradiciškai – dirba kraštotyros darbą (rengia duomenų bazes, kraštotyrines bibliografijas ir kitokius leidinius). Nors iš pažiūros toks darbas gali pasirodyti itin kruopštus ir monotoniškas, tačiau mūsų bibliotekos bibliografai nuolatos šypsosi ir sako, kad jiems šis darbas primena seklių darbą. Kas žino, gal bibliografai būtų visai neblogi detektyvai?

Mūsų bibliotekos bibliografai konsultuoja nemokamai! Kviečiame kreiptis el. paštu [email protected] arba telefonu (8 5) 262 2121

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas