Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kelionė su Loreta Jastramskiene ir dvylika jai artimų pasaulio rašytojų

Kelionė su Loreta Jastramskiene ir dvylika jai artimų pasaulio rašytojų

Kovo 16 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta ketvirtoji rašytojos Loretos Jastramskienės knyga „Bilietas į Grįžulo Ratus“. Knygoje skaitytojai kviečiami susitikti su 12 pasaulio rašytojų, kurie gyvena autorės namuose Šiaurės miestelyje. Rašytoja mus pažindina su ypatingais kūrėjais, pirmiausiai ypatingais jai. Vienas šalia kito stojo ne tik autorę įkvėpę rašytojai, kurių kūryba teikė paguodos, stiprino, antrino jos būsenas, mintis, svajones, bet ir tie, kurie nervino, erzino, tačiau nepaleido, skatino mąstyti, padėjo geriau suprasti tai, kas galbūt buvo svetima ir nepriimtina.

Rašytoja kviečiai naujai atrasti jai tokiais artimais tapusius Guy de Maupassant‘ą, Oskarą Milašių, Jeaną-Jacques‘ą Rousseau, Chales‘į Baudelaire‘ą, Antaną Šileiką, Imbi Paju, Erichą Maria Remarque‘ą, Dagą Solstadą, Samuelį Shemą, Kristijoną Donelaitį, Marleną Haushofer, Stefaną Zweigą. Naujai, nes šiose esė jų gyvenimo įvykiai, kūrinių personažai, mintys, idėjos persipina su knygos autorės gyvenimo įvykiais, jausmais, išgyvenimais, jos žvilgsniu į pasaulį, stebimus visuomenės pokyčius. Neretai ypatingi susitikimai nutinka kelionėse – pasivaikščiojimai Senos pakrante grąžina į Charles‘io Baudelaire‘o laikus, plaukdama į Bonifacio sutinka Guy de Maupassant‘o personažus, tačiau dažnai susitikimai vyksta ir artimesnėje aplinkoje – gimtinėje, Vilniuje. Skaitytojas kviečiamas kartu klaidžioti rašytojų, jų sukurtų personažų ir Loretos Jastramskienės keliais bei užčiuopti esminius gyvenimo ir kūrybos momentus.

Skaitydamas Loretos Jastramskienės knygą „Bilietas į Grįžulo Ratus“ suvoki, kaip giliai ir smarkiai mus gali paveikti stiprūs literatūros kūriniai – priversti susimąstyti, keisti požiūrį, priimti pasaulio įvairovę, suprasti kas esi, kas nesi ir kuo galbūt niekada nebūsi ar, Loretos Jastramskienės žodžiais tariant, apnuoginti mūsų slapčiausias svajones, kurių niekam negali atskleisti, nes gali likti nesuprastas. Renginio vedėjas Audrys Antanaitis pristatydamas knygą prakalbo apie tempą, kuriuo gyvename šiandien, dažnai girdimus pasiūlymus susitikti pasišnekučiuoti prie kavos puodelio: „O gal man norisi ne bendravimo susitikus gatvėje, ne susitikimo prie kavos puodelio, o gal man norisi bendrauti valandą, dvi valandas ar ilgiau, bet ne kiekvienam tai duota. Šią knygą galima skaityti dvi dienas, galima skaityti dvi savaites, kad ir kiek laiko jai bus skirta, tai bus ramaus skaitymo laikas.“

Rašytoja tapusi žurnalistė Loreta Jastramskienė yra ištikima rašymui ir kas kelis metus pasirodo vis nauja jos knyga. Skaitytojų pažinits su rašytoja prasidėjo 2008 m., kai buvo publikuota pirmoji jos knyga „Vanduo nemoka kalbėti“ pasakojo apie sūnaus netekusią motina ir dingimą tiriančią žurnalistę, 2011 m. išleista antroji knyga „Juokingos moters agapė“ atskleidžianti žurnalistikos užkaborius, o 2015 m.pasaulį išvydusį novelių romaną įkvėpė kelionės po Austriją ir Alpėse nutikusios istorijos. Knygų autorė įsitikinusi, kad tai, jog rašymui ji gali skirti tik vieną ar tris valandas savo laisvalaikio labai mobilizuoja ir turi įtakos jos produktyvumui, tad galima tikėtis, kad po kelių metų ir vėl susitiksime Loretos Jastramskienės naujos knygos pristatyme. 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas