Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kelionėje per literatūrinę Europą – neakivaizdus susitikimas su žymiais rusų rašytojais

Kelionėje per literatūrinę Europą – neakivaizdus susitikimas su žymiais rusų rašytojais

Asociacija „Slinktys” tęsia projekto „Vasara su knyga per literatūrnę Europą: pėdsakai Vilniuje” neakivaizdžių susitikimų su žymiais Europos rašytojais, gyvenusiais Vilniuje, ciklą. Šį antradienį, liepos 31 d. 18 val. Bibliotekos kiemelyje vyks renginys, skirtas žymiems rusų rašytojams Fiodorui Dostojevskiui, Konstantinui Balmontui, Josifui Brodskiui.

Šių rašytojų vilnietiška gyvenimo patirtis gana skirtinga – nuo vienos paros mūsų sostinėje (F. Dostojevskis) iki daugkartinių apsilankymų?, trumpalaikių apsistojimų. Tai akivaizdu ir pačioje šių trijų rašytojų kūryboje: F. Dostojevskio bene tik vieninteliame romane „Nusikaltimas ir bausmė” paminimas Vilnius, o iš K. Balmonto kūrybos, pridėjus dar ir lietuviškos tematikos eilėraščius, susidarytų gražus eilių tomelis. J. Brodskio „Lietuviškasis divertismentas” bei „Lietuvškasis noktiurnas” – bene labiausiai Lietuvos skaitytojui žinomi poeto kūriniai.

Fiodoras Dostojevskis – vienas garsiausių rusų rašytojų visame pasaulyje. Jo kūryba turėjo ir turi didėlę įtaką rusų bei kitų šalių literatūrai ir filosofijai. Pirmoji apysaka „Vargšai žmonės” išspausdinta 1845 m. Bene garsiausi rašytojo romanai „Broliai Karamazovai”, „Idiotas”, „Nusikaltimas ir bausmė”, „Lošėjas”, „Pažeminti ir nuskriaustieji”. Už dalyvavimą slaptame, socialistiškai nusiteikusiame Petraševskio būrelyje 1849 m. rašytojas buvo suimtas ir nuteistas mirti, tačiau paskutinę minutę pakeitus mirties bausmę į katorgą, rašytojas dešimt metų praleido Sibire ir Kazachstane.

Rašytojo dukros Aimées Dostojevskajos teigimu, Dostojevskių giminė turėjusi ir lietuviškų šaknų. Rašytojas su žmona Ana Snitkina-Dostojevskaja Vilniuje buvo 1867 m. balandžio 15-16 (27-28) d., pakeliui į užsienį, apsistojo Hano viešbutyje, Didžiojoje gatvėje, meldėsi Nikolos cerkvėje (dabar Šv. Kazimiero bažnyčia). Buvimą Vilniuje savo dienoraštyje aprašė rašytojo žmona.

Konstantinas Balmontas, poetas, ryškus rusų simbolizmo atstovas. Rusijoje bolševikams užgrobus valdžia, 1920 m. emigravo. Mirė Prancūzijoje.

Balmontas pirmą kartą atvyko į Vilnių 1914 m. kovo 18-19 d. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, poetas dar labiau ėmė domėtis mūsų šalies praeitimi ir kultūra, palaikė lietuvius okupuoto Vilniaus klausimu (apie tai byloja ne vienas jo eilėraštis). Draugavo ir bendradarbiavo su to meto lietuvių rašytojas, vertė jų kūrybą į rusų kalbą, o šie – K. Balmonto eilėraščius į lietuvių. 1930 m. jis parengė ir rusų kalba išleido knygą „Lietuvių liaudies pasakos”.

Nobelio premijos lauretas (1987 m.) Josifas Brodskis, pasak T. Venclovos, esmingai skyrėsi nuo savo bendraamžių, nes eilių kokybe nenusileido Sidabro amžiaus meistrams. Vienas jo bičiulių apie jį yra pasakęs, kad „jo bėda ne ta, kad jis geriausias, o ta, kad jis vienintelis”. Persekiotas ir tremtas sovietų valdžios, poetas buvo priverstas emigruoti, greitai tapo vienu žymiausių JAV literatūrinio gyvenimo veikėjų.

1966-1971 m. J. Brodskis kelis kartus lankėsi Vilniuje, bendravo su savo kartos lietuvių inteligentais. Ypač susiklostė glaudi kūrybinė draugystė su Tomu Venclova, kuriam ir dedikuotas „Lietuviškas divertismentas”. Būdamas sostinėje įprastai apsistodavo bičiulio fiziko Ramūno Katiliaus bute, Liejyklos g. 1. 2000 m. spalį, dalyvaujant trims Nobelio premijos laureatams Giunteriui Grassui, Česlovui Milošui, Vislavai Šymborskai bei T. Venclovai, čia buvo atidengta memorialinė lenta.

Renginyje, skirtame šiems trims rusų rašytojams, dalyvaus literatūrologas Pavel Lavrinec, aktoriai Algimantas Butvilas, Jurij Ščiuckij, romansų atlikėja Liuba Nazarenko.

 

Kitas projekto „Vasara su knyga per literatūrinę Europą: pėdsakai Vilniuje” renginys – rugpjūčio 7 d., skirtas Vilniuje gyvenusiems baltarusių rašytojams Jakubui Kolasui, Jankai Kupalai, Natallijai Arsennevai, Maksimui Tankui.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas