Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kiekviena biblioteka gali tapti biblioteka visiems!

Kiekviena biblioteka gali tapti biblioteka visiems!

Kaip bibliotekoje jaučiasi žmogus, turintis ypatingų gebėjimų – tas, kuris pasaulį mato nereginčiomis akimis, tas, kuris juda neįgaliojo vežimėlyje, kuris negali skaityti įprastų knygų, nes dėl turimos disleksijos raidės jose tiesiog „išsibėgioja“?

Kiekviena biblioteka gali tapti biblioteka visiems! Bibliotekininkai investuoja daug laiko ir jėgų, kad pakviestų kuo daugiau skaitytojų. Tačiau beveik ketvirtadalis šalies gyventojų galvoja, kad bibliotekos – ne jiems. Žmonių, turinčių negalią ar ypatumų, taip pat žmonių, negalinčių skaityti įprasto spausdinto teksto, yra kiekviename miestelyje, kiekvienoje bendruomenėje. Kaip jiems atverti bibliotekų duris ir fondus?

Rugsėjo 21 dieną Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje vyko vienas didžiausių bibliotekininkų metų renginys „Biblioteka visiems. Konferencija+“. Joje buvo kalbama apie socialiai pažeidžiamų grupių socialinės atskirties mažinimą ir bibliotekų prieinamumą įvairių gebėjimų žmonėms. Renginyje dalyvavo daugiau kaip šimtas bibliotekininkų iš įvairiausių Lietuvos bibliotekų ir jo metu buvo priimtas Lietuvos bibliotekų manifestas, kuriuo deklaruojama Lietuvos bibliotekų siekiamybė tapti bibliotekomis visiems, neišskiriant jokių žmonių ypatumų ir negalių. 

Konferenciją pradėjo kultūros ministro Simono Kairio sveikinimo žodis, kuriame jis išreiškė palaikymą iniciatyvai pritaikyti bibliotekas įvairių socialinių grupių žmonėms. Ministras pasidžiaugė bibliotekų susitelkimu bendram tikslui, akcentavo bibliotekų gebėjimą nuolat keistis ir atliepti visuomenės poreikius.

Kirsi Ylanne iš Suomijos „Celia“ bibliotekos pasakojo savo šalies patirtį, kaip sekasi į bibliotekas sukviesti fizinę, klausos, regos, intelekto, psichosocialinę negalią turinčius lankytojus.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos direktorius prof. dr. Bronius Maskuliūnas pristatė „Biblioteka visiems“ idėją, įvardindamas tai kaip visų bibliotekų nusiteikimą žengti pirmyn ir tapti dar labiau įvairių visuomenės grupių poreikius atitinkančiomis įstaigomis.

Savo asmeninėmis istorijomis ir bibliotekų svarba jų gyvenime konferencijoje dalijosi Irma Jokštytė iš Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos,  Zita Bagamulskienė iš asociacijos „Lietaus vaikai“, filosofas Marius Markuckas, iniciatyvos „Draugystė veža“ autorė Žydrė Gedrimaitė ir mokymosi ypatumų centro „Labirintas“ įkūrėjas Darius Blažinskas. 

Po pranešimų vyko darbas grupėse, kur aptartos bibliotekų vertybės, paslaugų įvairovės didinimas, darbuotojų kompetencijų kėlimas. Bendromis pastangomis buvo sukurtas ir paviešintas bibliotekų prieinamumo visiems manifestas. Manifestą galima rasti ČIA.

Renginį „Biblioteka visiems. Konferencija+“, kuriantį visiems draugiškas bibliotekas, organizavo Kauno apskrities viešoji biblioteka, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Lietuvos aklųjų biblioteka, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Konferencijos pranešimus galima rasti internete „Biblioteka visiems“ Youtube kanale: https://www.youtube.com/watch?v=KEsIZCWv0kA.  

Viršelyje – Inetos Daunytės nuotrauka.

 

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas