Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kompetencijų tobulinimas migrantų švietimo srityje

Kompetencijų tobulinimas migrantų švietimo srityje

Mūsų biblioteka dalyvauja tarptautiniame ERASMUS+ mobilumo projekte „Tarpkultūrinis migrantų švietimas – personalo kompetencijų tobulinimas“. Šio projekto metu siekiama įgyti žinių migrantų integravimo srityje, sužinoti kaip Danijos bei Suomijos bibliotekos ir kitos šių valstybių organizacijos dirba su pabėgėliais. Pirmojo projekto etapo metu, mūsų bibliotekos, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos bei Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai vyko į mobilumo vizitą Danijoje. Čia susitikimus turėjome Aarhus Dokk1 bibliotekoje ir jos filialuose Viby ir Gellerup rajonuose.

Pirmajame susitikime Dokk1 bibliotekoje susipažinome su partnerių sistema, kaip biblioteka bendradarbiauja ir užmezga ryšius su kitomis organizacijomis. Iš viso bibliotekoje dirba 130 partnerių, su kuriais planuojami ir įgyvendinami įvairūs renginiai, iniciatyvos. Dokk1 bibliotekoje per metus vyksta daugiau nei 2000 renginių, kurie yra labai įvairaus pobūdžio. Vizito metu apsilankėme iniciatyvoje, kurioje bibliotekos darbuotojai dalijasi savo žiniomis apie juos dominančią sritį. Šį kartą vienas bibliotekininkas lankytojams vedė elektros lizdų keitimo pradžiamokslį, o jo kolega mokė kaip pasigaminti priemones žvejybai.

Taip pat pirmąją dieną susipažinome su Viby biblioteka, kurioje dažnai apsilanko migrantai. Bibliotekos direktorius pristatė įvairius jiems ruošiamus renginius. Papasakojo apie vykstančią migrantų sutikimo šventę, kurios metu migrantai pristato savo kultūrą, papročius, ruošia tradicinius patiekalus. Taip pat Viby biblioteka rengia Homework caffee (namų darbų kavinė), kurioje savanoriai susitinka su moksleiviais ir padeda jiems atlikti namų darbus. Susitikimai būna du kartus per savaitę tam tikru laiku. Kaip minėjo bibliotekos darbuotojai, ši iniciatyva jau vyksta daugelyje savivaldybės bibliotekų. Homework caffee projektas yra labai sėkmingas – savanorių, kurie nori padėti, vis daugėja, o moksleivių taip pat ateina labai didelis srautas.

Grįžus iš Viby rajono buvo pristatytas Dokk1 bibliotekos projektas „Neskaitantiems“ (Non-Readers). Projekto metu buvo ieškoma būdų kaip pateikti literatūrą tiems, kurie dar tik mokosi kalbos ir sunkiai skaito arba tiems, kurie turi skaitymo sutrikimą – disleksiją. Projekto metu surinktos lengvai suprantamos ir nesudėtingos knygos, kurios buvo patalpintos į atskirą lentyną ir ten pateikiamos skaitytojui kaip „Lengvo skaitymo knygos“ (Easy reading). Taip pat dauguma šių knygų yra ir audio formatu, tad skaitytojas gali ne tik skaityti, tačiau ir klausyti kūrinių. Ši literatūra padeda mokytis kitų kalbų, ypač daug literatūros yra danų kalba, o tai labai aktualu migrantams, kurie nori kuo greičiau integruotis į visuomenę.

Paskutiniame pirmos dienos susitikime su Aarhus miesto savivaldybės projektų vadove susipažinome kaip savivaldybė dirba su migrantais. Savivaldybės pagrindinis padalinys yra įsikūręs Dokk1 bibliotekoje, tad visi migrantai pirmiausia kreipiasi čia. Dokk1 ir savivaldybė bendradarbiaudamos tarpusavyje siekia migrantų integraciją padaryti kuo paprastesnę ir greitesnę. Vienas iš būdų tai pasiekti – savivaldybės sukurtas žaidimas, kuriame ant kortelių yra užrašyta informacija susijusi su danų kultūra, gyvenimo būdu, sveikatos apsauga ir kt. Šių kortelių paveiksliukai yra vienodi, tačiau informacija parašyta dviem kalbomis – danų ir arabų, turkų, tajų ar kitomis. Tai skatina ne tik daugiau sužinoti apie danų kultūrą, taisykles, gyvenimo būdą, tačiau ir mokytis danų kalbos bei įdomiai praleisti laiką su šeima.

Antrąją dieną susitikimai vyko Dokk1 bibliotekoje, kurioje plačiau susipažinome su Dokk1 pagrindine idėja ir misija. Buvo pristatytos metodikos ir būdai, kuriais biblioteka naudoja norėdama įdiegti naujas paslaugas. Bibliotekos darbuotoja mums pristatė Design Thinking (lietuviškai verčiamas kaip Mąstymo modeliavimas) metodą, kuriuo biblioteka naudojasi kurdama naujas paslaugas ar tobulindama jau esamas. Daugiau sužinoti apie šią metodiką galima gairėse, kurios yra laisvai prieinamos ir jau išvestos į 7 užsienio kalbas.

Paskutinės dienos vizitas vyko Gallerup regione. Lankėmės šio regiono bibliotekoje bei Gallerup savivaldybės informacijos centre. Šiame Aarhus mikrorajone yra daug pabėgėlių, kurie čia gyvena jau ne vienus metus. Mikrorajono infrastruktūra šiuo metu yra labai keičiama, siekiama jį padaryti saugesnį bei atviresnį. Gallerup biblioteka aktyviai vykdo įvairias veiklas skirtas migrantams, joje taip pat vyksta Homework caffee (namų darbų kavinės), įvairūs kiti renginiai. Bibliotekoje yra daug literatūros, prenumeruojami laikraščiai ir žurnalai įvairiomis artimųjų rytų regiono kalbomis. Tačiau migrantai daugiausiai naudojasi interneto paslauga, nes Danijoje visas dokumentų tvarkymas vyksta tik elektroniniu būdu.

Mobilumo vizito metu sužinojome apie veiklas ir įvairius projektus, kuriuos įgyvendina Danijos bibliotekos. Didelį įspūdį paliko bibliotekų drąsa būti atviromis ir prieinamomis. Dauguma bibliotekų yra visiškai atviros lankytojams net ir tuomet, kai bibliotekos darbuotojai jau nebedirba. Taip yra ugdomas lankytojų gebėjimas surasti reikiamą informaciją savarankiškai. Dokk1 biblioteka vadovaujasi idėja, jog bibliotekos yra skirtos žmonėms, o ne tik knygoms ir tai yra labai aiškiai matoma lankantis Danijos bibliotekose.

Šio projekto antrasis etapas vyks Suomijoje, kurioje projekto dalyviai vyks į mobilumo vizitą Helsinkio bibliotekoje. Ten taip pat bus orientuojamasi į migrantų integraciją ir švietimą. Mobilumo vizitas planuojamas 2018 metais, kovo mėnesį.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas