Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kultūros paso programoje – net 10 bibliotekos edukacijų!

Kultūros paso programoje – net 10 bibliotekos edukacijų!

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyksta net dešimt edukacijų, kurias galima užsisakyti pagal Kultūros paso programą. Kai kurios iš jų yra naujos, tačiau prieš tai išbandytos su bibliotekos skaitytojais ir šiais mokslo metais siūlomos moksleiviams.

Mėlyni šviesos paveikslai. Cianotipijos kūrybinės dirbtuvės (6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 klasėms)  

Šios edukacijos dalyviai susipažins su analoginės fotografijos istorija, sukurs meniškas kompozicijas iš augalų, kurias pavers mėlynais „paveikslais“, patys atlikdami kiekvieną cianotipijos etapą. Cianotipija yra neįprastas vaizdų kūrimo būdas, iliustruojantis fotografijos ištakas ir leidžiantis paprastai gauti unikalias, estetiškas fotogramas. Dalyvavimas užsiėmime ragina domėtis fotografija, mokslu, tvarumu (naudojamos natūralios medžiagos). Teorinėje edukacijos dalyje dalyviai yra įtraukiami į interaktyvią diskusiją apie analoginės fotografijos vystymąsi. Praktinėje dalyje dalyviai kiekvieną cianotipijos proceso etapą atlieka patys pagal pateiktas instrukcijas. Kiekvienas sudėlioja unikalią kompoziciją iš augalų ar kitų objektų, taip lavinamas kūrybiškumas, saviraiška. 

Pinhole - lėtosios fotografijos kūrybinės dirbtuvės (8, 9, 10, 11, 12 klasėms)

Kviečiame išbandyti neįprastą „Pinhole“ fotografavimo būdą ir prisiliesti prie magiško analoginės fotografijos pasaulio. Edukacijos metu iš paprasčiausių buityje naudojamų daiktų patys pasigaminsime „fotografuojančią dėžutę“ ir trumpam tapsime miesto fotografais, vėliau patys išryškindami nuotraukas tamsiame kambaryje ant šviesai jautraus popieriaus. Šios edukacijos dalyviai susipažins su analoginės fotografijos istorija, sukurs meniškas nuotraukas, patys atlikdami kiekvieną „Pinhole“ fotografijos etapą. „Pinhole“ fotografija remiasi senovėje atrastu „Camera obscura“ optiniu reiškiniu, kuomet pro mažą skylutę sukoncentruota šviesa sukuria apverstą objekto atvaizdą. Edukacijos dalyviai pamato sąsają tarp šiuolaikinės fotografijos medijos ir jos pradmenų, jų akivaizdoje vykstantys fotografiniai procesai iliustruoja chemijos ir fizikos pamokų medžiagą. Užsiėmimo metu skatinamas mokinių kūrybingumas, taip pat tvarus antrinis daiktų panaudojimas, kadangi fotoaparatu gali virsti net ir panaudota kavos skardinė ar kartoninė dėžutė.

Bibliografinis rašto darbų apipavidalinimas (9, 10, 11, 12 klasėms)

Gimnazijų mokiniai supažindinami su rašto darbų bibliografiniu apipavidalinimu. Per edukaciją pasakojama, kaip tekste cituoti naudotus šaltinius, kaip sudaryti literatūros sąrašus, kokie būna citavimo stiliai. Mokoma, kaip pasitelkus Word programą cituoti ir automatiškai sudaryti literatūros sąrašą. Supažindinama su pagrindiniais bibliografinio aprašo elementais bei mokoma, kaip patiems aprašyti šaltinį. Trumpai supažindinama su bibliografinių nuorodų tvarkymo programomis bei bibliotekų elektroniniais katalogais. Dalyviai per praktinę edukacijos dalį patys gali pabandyti sudaryti keletą bibliografinių aprašų, sukurti literatūros sąrašą.

3D kūrybinės dirbtuvės: modeliavimas ir spausdinimas (3, 4, 5, 6, 7, 8 klasėms)

Edukacijos metu moksleiviai susipažins su vis labiau populiarėjančiomis 3D modeliavimo ir spausdinimo technologijomis, sužinos kaip veikia 3D spausdintuvas, kaip ši technologija panaudojama ir pritaikoma pramonėje, kultūroje, mene. Bus diskutuojama, kaip 3D spausdinimo privalumus galima panaudoti savo kasdienybėje, apžvelgiamos dažniausiai 3D spausdinimui naudojamos medžiagos, jų skirtumai, privalumai ir trūkumai. Praktinėje kūrybinių dirbtuvių dalyje moksleiviai susipažins su pradedantiesiems skirtos 3D modeliavimo programėlės „Tinkercad“ galimybėmis bei išmoks sukurti individualų ir unikalų raktų pakabuką. Išsaugotą modelio failą perkėlus į 3D spausdintuvą, edukacijos dalyviai turės galimybę stebėti 3D spausdinimo procesą, o vėliau ir pasidžiaugti galutiniu atspausdintu rezultatu.

Atnaujink mane (2, 3, 4, 5, 6, 7 klasėms)

Daug išmetamų daiktų gali pratęsti savo gyvavimą – palaidinė su dėme gali būti prikelta naujam gyvenimui ir sulaukti daugiau komplimentų nei tik ką nuo spindinčios vitrinos nužengęs gaminys. Tam reikia šiek tiek kūrybiškumo ir, žinoma, priemonių tam įgyvendinti. Užsiėmimo metu diskutuosime apie vartojimo kultūrą ir apie kiekvieno asmens sąmoningumo reikšmę mūsų aplinkai, o susipažinę su kompiuteriu valdomos plėvelių pjaustyklės („ploterio“) veikimo principu bei panaudoję šiluminio preso technologiją ir spalvotas aplikacijas, kartu prikelsime pabodusią, o gal suteptą mylimą palaidinę ar kitus medvilninius gaminius naujam gyvenimui.

Sekliai bibliotekoje (2, 3, 4 klasėms)

Seklys Noselė – visų nusikaltėlių siaubas, genialus detektyvas, pro kurio akis neprasprūsta nė mažiausia detalė. Ir jam dar padeda kalbantis šuo Kuba! Ši edukacija – tai komandinis literatūrinis žaidimas. Vienoje komandoje žaidžia bent 3 vaikai. Edukacijos trukmė iki 60 minučių ir jos metu mokiniai supažindinami su biblioteka, jos teikiamos paslaugomis ir literatūros žanru – detektyvu. Vaikai skatinami nagrinėti literatūrą ir  kūrybiškai ją interpretuoti.

Atrakink Adomo Mickevičiaus Vilnių (8, 9, 10 klasėms)

Edukacinės veiklos tikslas – supažindinti 8-10 klasių mokinius su Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąja biblioteka ir rašytoju Adomu Mickevičiumi, pasitelkiant interaktyvią prieigą – užduočių knygelę. Pirmojoje edukacijos dalyje mokiniai dalyvauja ekskursijoje po A. Mickevičiaus bibliotekos patalpas, sužinodami apie bibliotekos pastato istoriją, teikiamas paslaugas, funkcijas, fondus ir bibliotekos tvarumo filosofiją. Ekskursijoje įgytos žinios reikalingos antroje užsiėmimo dalyje. Kiekviena komanda gauna po vienodą užduočių knygelę. Knygutėje pateikiamos įvairaus tipo (mįslės, kryžiažodis, skirtingi šifrai, matematinės lygtys) užduotys, tiesiogiai susietos su Adomo Mickevičiaus gyvenimu Vilniuje. Komandų tikslas – kuo tiksliau išspręsti pateiktas užduotis bendradarbiaujant. Pateikiamos užduotys yra tiesiogiai susijusios su Adomo Mickevičiaus lankytomis vietomis Vilniuje. Žaidimą laimi komanda, kuri per skirtą laiką (30 min.) išsprendžia daugiausia užduočių teisingai. Intriguojančio žaidimo metu įgytos žinios įtvirtinamos aptariant jas su žaidimo dalyviais. Edukacinė veikla skatina ugdyti komandinio darbo kompetencijas, loginį, kūrybinį mąstymą, gilinti kultūros, istorijos, literatūros žinias, kviečia lankytis bibliotekoje ir naudotis jos teikiamomis paslaugomis, taip skatinant tvarų požiūrį. Užsiėmimo trukmė – 60 min. 

Kvapų vaistinė (6, 7, 8 klasėms)

O ne! Mažame miestelyje pasklido užmaršties dvelksmas, kuris privertė visus gyventojus skrajoti padebesiais. Liusė ir jos mažasis brolis Benas nejuokais sunerimę. Vienintelis būdas juos išgelbėti – Kvapų vaistinėje pagaminti sugrąžinantį kvapą. Tam, kad galėtumėt šią užduotį įvykdyti, prireiks visos komandos pastangų ir geros uoslės! Jūsų užduotis – sekti paskui teisingą aromatą, atrasti receptą skirtą sugrąžinančiam kvapui ir jį, kaip tikriems paslaptingiems vaistininkams, pagaminti. Tačiau viskas ne taip paprasta, kaip gali pasirodyti, nes jūsų magišką kelionę lydės šifrai, kodai ir nežinomi kvapai. Ar jūs pasiryžę padėti Liusei ir Benui sugrąžinti ramybę bei atmintį į miestelį? Edukacija parengta remiantis Anne Ruhe knyga „Kvapų vaistinė“. Ši edukacija – tai komandinis literatūrinis žaidimas. Vienoje komandoje dalyvauja bent 3 vaikai. Užsiėmimo trukmė: 60 min. 

(Nuotolinė) Informacijos vandenynas: išmok plaukti ir nepaskęsi (6, 7 klasėms)

Šiuolaikiniame pasaulyje technologijomis ir internetu vaikai pradeda naudotis vis jaunesniame amžiuje. Tai nėra savaime kenksminga, jeigu vaikas yra mokomas kaip saugiai, teisingai, etiškai tai daryti. Edukacinio užsiėmimo metu su mokiniais kalbėsime šiomis temomis:

  • Informacijos šaltiniai, jų patikimumas. Ar visos enciklopedijos rašo tiesą? Ar galima pasitikėti visais „Wikipedia“ straipsniais? Ar visi internetiniuose portaluose rašomi dalykai yra tiesa?
  • Melagienos, netikros žinios, netikros antraštės – kaip atskirti tikrą antraštę nuo padirbtos, kaip neatiduoti vertingos asmeninės informacijos? Kam reikalingos melagienos?
  • Propaganda. Kas yra propaganda? Pagal tai, kaip objektyviai propagandai yra naudojama informacija, ją galima skirstyti į baltąją, juodąją ir pilkąją – kaip atskirti propagandos tipą?
  • Autorinės teisės. Piratavimas. Kaip galima teisingai pasiskolinti norimą paveikslėlį ar tekstą savo rašto darbui?

Kiekviena tema iliustruojama pavyzdžiais, praktinėse užduotyse mokiniai mokysis vertinti informacijos šaltinius, atpažinti melagienas, diskutuos apie propagandą knygose, animacijoje, filmuose. Užsiėmimo pabaigoje vyksta žinių užtvirtinimo žaidimas „Tiesa/Melas“. Edukacija vykdoma per bibliotekos „Zoom“ paskyrą, užtikrinant, kad prie renginio galės prisijungti tik registruoti dalyviai.

Interaktyvi pažintis su programavimu (5, 6, 7, 8 klasėms)

Daugelis mūsų mokame puikiai naudotis kompiuteriais, naršyti internete, kurti asmeninį turinį socialiniuose tinkluose. Tačiau ar žinome, kaip iš tiesų veikia šiuolaikinės informacinės technologijos? Ar galėtume įvairių jutiklių ir mikrovaldiklių pagalba rasti išmanų sprendimą kasdienėms gyvenimiškoms situacijoms? Ar sugebėtumėte nuskraidinti droną ar nuvairuoti robotą iš taško A į tašką B, nesinaudodami nuotolinio valdymo pulteliu? Užsiėmimo metu turėsite galimybę rasti atsakymus į šiuos klausimus, kadangi susipažinsite su „micro:bit“ ar kitokiais įvairiuose įtaisuose (pvz. robotuose ar dronuose) integruotais mikrokompiuteriais, elektronika bei programavimo pagrindais. Tikimės, kad viskas pasirodys kiek paprasčiau nei gali skambėti ir jau po kelių minučių galėsite džiaugtis savo pirmuoju veikiančiu algoritmu bei stebėti užduotį įgyvendinantį kišeninį „micro:bit“ kompiuteriuką, robotą ar droną (pasirinktinai). Edukaciją pratęsime jungdami nesudėtingas elektros grandines ir programuodami jų veikimą. Visos praktinės užduotys bus vykdomos komandose, kuriose galėsite aptarti ir įvertinti įvairiausias ir inovatyviausias kūrybines idėjas bei panaudoti skirtingas informacinių technologijų žinias.

Tatjanos Grigorčenkienės nuotraukoje – Kvapų vaistinės edukacijos akimirka.

Sužinoti išsamiau apie visas edukacijas ir užsisakyti norimą galima  www.kulturospasas.lt.

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas