Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kviečiame į spalio mėnesio renginius

Kviečiame į spalio mėnesio renginius

Spalio mėnuo įsibėgėja, tad pristatome Jums pačius įdomiausius spalio renginius.

10.20 Debatai apie intensyvią gyvulininkystę

Tarptautinių jaunimo debatų alumnų asociacija  kviečia į viešus debatus „Ar Lietuvoje turėtų būti uždrausta intensyvi gyvulininkystė?“. Intensyvia gyvulininkyste yra vadinama verslinė gyvulininkystė, kurioje daug tos pačios rūšies gyvūnų auginama uždarose erdvėse, naudojami perdirbti arba praturtinti pašarai bei siekiama kuo didesnio našumo. Intensyvios gyvulininkystės tikslas - maksimizuoti produkciją kuo mažesnėmis išlaidomis. Tokiu būdu yra auginami galvijai, kiaulės, paukščiai, žuvys ir gaunama didžioji dalis pasaulio gyvūninės kilmės maisto produkcijos. Intensyvi gyvulininkystė geba padidinti produkcijos kiekius ir sumažintį jų kainą bei, jos šalininkų teigimu, per pastaruosius 20 metų prisidėjo prie teigiamų pokyčių mitybos ar ligų kontrolės srityse. Tačiau paskutiniu metu pasaulyje toks gyvulininkystės tipas yra vis labiau kvestionuojamas. Intensyvios gyvulininkystės kritikai kalba apie prastas ar kartais žiaurias gyvūnų laikymo sąlygas, neigiamą poveikį žmonių sveikatai bei milžinišką didžiųjų koncernų įtaką aplinkai ir klimato kaitos raidai. Tad ar tikrai pigesnė mėsa, pienas ar žuvis atperka intensyvios gyvulininkystės daromą žalą aplinkai, žmonėms bei gyvūnams? Kokia intensyvios gyvulininkystės padėtis Lietuvoje? Ar vis dar galime reguliuoti ar turime uždrausti? O galbūt mūsų šalyje didieji koncernai jau ėmėsi priemonių ištaisyti šį sektorių supančias problemas? Į šiuos klausimus bandysime atsakyti debatuose spalio 20 d. Debatai yra Vokiečių kalbos dienų 2020 „Ö kaip Öko?“, skirtų tvarumo temai, dalis. Debatus remia Goethe-Institut Litauen. Norintiems dalyvauti renginyje reikalinga registracija. Užsiregistruoti galite čia: https://bit.ly/34NSH60. Užsiregistruoti taip pat galėsite atvykę. 

10.21 d. Knygos „Vilnius 1867–1875: atsiminimai“ pristatymas

Spalio 21 d. 18 val. bibliotekos Didžiojoje salėje vyks knygos Ludwik Czarkowski „Vilnius 1867–1875: atsiminimai“ (leidykla „Aštuntoji diena“) pristatymas. Renginyje dalyvaus: knygos vertėjas, fotografijos istorikas Stanislovas Žvirgždas, Vilniaus universiteto visuomenės sveikatos mokslų daktaras, medicinos istorijos dėstytojas dr. Aistis Žalnora, Visuomeninės Rasų kapinių draugijos pirmininkas, Lietuvos lenkų medikų draugijos pirmininkas Darijuš Žibort. Moderatorius: Gediminas Kajėnas. Renginys organizuojamas kartu su Lenkijos institutu Vilniuje. Po renginio bus galima knygą įsigyti leidyklos kainomis.

10.21 Vokiečių kalbos diena

17 val. Austrų ir šveicarų literatūros skaitykloje (III a.) vokiečių kalba diskutuosime apie tvarų vartojimą. Vokiškų knygų mainų lentynoje galėsite pasirinkti dovanojamų knygų. Jei turite perskaitytų ir nebereikalingų tvarkingų knygų vokiečių kalba, galėsite jomis papildyti mainų lentyną.

Dėmesio! Spalio 22 d. planuotas literatūros vakaras Pauliaus Širvio 100 – osioms gimimo metinėms perkeltas į lapkričio 19 d. (Daugiau info čia).

10.22  „Neužrašytos Vilnijos istorijos: prie samovaro“

15 val. Adomo Mickevičiaus skaitykloje kviečiame į susitikimą „Neužrašytos Vilnijos istorijos: prie samovaro“. Šiemet mūsų bibliotekai sukanka 70 metų. Kuo toliau tolsta pokario laikai, kai ji buvo įsteigta, tuo įdomesnė ir kartais keistesnė atrodo bibliotekos praeitis. Buvę pirmieji bibliotekos darbuotojai yra palikę savo prisiminimų. Jie labai įdomūs – kartais juokingi, kartais – graudūs, o kartais – nelabai suprantami šiandienos jaunam žmogui. Asmeniniai istorijos liudijimai yra svarbūs. Gaila, bet ne visos istorijos yra užrašytos, ne visos girdėtos. O įdomiausia tai, kad dar yra tų pirmųjų bibliotekos metų liudininkų! Kviečiame buvusius bibliotekos darbuotojus kartu pasižiūrėti senų nuotraukų, pasidalinti prisiminimais apie savo darbo metus, bendradarbius, bibliotekos pastatą, aplinką... Kiekvienas turime įdomių istorijų, pasidalinkime jomis – tai įdomu! Gurkšnodami arbatą iš samovaro prisiminsime jaunystę, linksmus nuotykius ir darbo draugus. Ateikite, atsineškite nuotraukų ir prisiminimų!

 10.23 d. Juozo Gaižausko knygos pristatymas

Žinomas Lietuvos teatro ir kino aktorius, TV laidų vedėjas, aktorius bei piligrimas Juozas Gaižauskas pristato savo knygą „Dievas su šlepetėmis“ ir kviečia į susitikimą!  Spalio 23 d., 17.30 val. Didžiojoje salėje vyksiančio renginio metu jūsų laukia ne tik puiki galimybė knygą įsigyti su autoriaus palinkėjimu ir autografu, bet ir turiningi pokalbiai apie Camino Santiago de Compostela piligriminį kelią. Knygoje atskleidžiama šmaikštaus keliautojo istorija einant dvasinio prabudimo keliu. Ką tik iškeptas piligrimas nė nenumano, kokių „dovanų“ jam paruošė Kelias ir to, jog kelionės pradžia netrukus gali virsti pabaiga. 

Dėmesio! Spalio 27 d. planuotas „Skaitytojų klubas“ atšauktas. 

10.27 Sutartinių ratas

Spalio 27 d. 18 val. Didžiojoje salėje vyks sutartinių ratas „Sutarti. Suderėti. Rudens sutartinės“. Sutartinių ratą veda Agota Zdanavičiūtė-Bėkštė. Sutartinės – tai mūsų protėvių giesmės, jų išmintis, kurią galime pajusti ir suprasti, jeigu jai atsiveriame giedodami. Senųjų giesmių giedojimas – tai dvasinė praktika, kurios metu susijungiama su protėviais, sustiprinamas ryšys su gimta žeme, mus supančia aplinka, žmonėmis, tauta. Šis renginys atviras visiems – giedantiems ir dar tik pradėsiantiems giedoti, moterims ir vyrams, vaikams ir suaugusiems. Prisijunkite ir apsijunkime bendroje giesmėje, garsažodžiuose ir virpinančiuose sąskambiuose. Būtina išankstinė registracija – spausti ir registruotis čia.

10. 28 d. Skaitytojų klubas jaunimui

Kviečiame skaitantį jaunimą susitikti bendraminčių klube! Susitikimai vyksta kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį, 17:30 val., Vaikų bibliotekoje, Po skliautu. Spalio 28 d. kalbėsime apie Oscaro Wilde'o „Doriano Grėjaus portretą“. Registruokis el.paštu [email protected] ir ateik!

10. 29 d. paskaita „Tarpukario Lietuvos tautinio stiliaus dizaino ypatybės“

17:30 val. Didžiojoje salėje kviečiame į paskaitą „Tarpukario Lietuvos tautinio stiliaus dizaino ypatybės“. XX a. pradžioje kilęs etninės kultūros atgimimas tarpukariu išaugo į tautinio stiliaus paieškas. Tautiškumas dažniausiai būdavo perteikiamas pasitelkiant dekorą, kuriame interpretuoti tautodailės ir ypač liaudies tekstilės raštai ir ornamentai. Tarpukariu plėtotas tautinis stilius įdomus tuo, kad liaudies raštų interpretacijas menininkai taikė ne tik grafikai ar rūbų dizainui, tačiau ir baldų, tekstilės ir kitų interjero elementų dizaine. Dirbiniai dekoruoti stilizuotais tautodailės ornamentais ir simboliais būdavo laikomi naujojo, tautinio stiliaus pavyzdžiais, jais didžiuotasi, jie buvo pristatomi parodose kaip lietuviško dizaino etalonas. Vis dėlto, garsūs tarpukario menininkai (A. Tamošaitis, J. Prapuolenis, G. Bagdonavičius, A. Gudaitis, V. K. Jonynas, P. Kalpokas) kurdami tautinį dizainą, liaudies meno dekoro nekopijavo aklai, jį interpretuodavo, stilizuodavo pasitelkdami tuo metu madingą art deco stilių. Tuo šis tautinio stiliaus dekoras yra unikalus ir išskirtinai būdingas tarpukario dizainui. Paskaitos lektorė – menotyrininkė, dizaino istorikė dr. Aistė Dičkalnytė. Paskaita yra Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto „Nuspalvink tautinio stiliaus dizainą“ dalis. Būtina išankstinė registracija telefonu 8 687 89532 arba el. paštu [email protected].

Renginiai vyks laikantis visų aktualių saugumo taisyklių. Privalomas apsauginių kaukių dėvėjimas. Jeigu jaučiate bet kokius peršalimo simptomus, į renginius kviečiame nevykti ir savo sveikata pasirūpinti namuose. Visuomenės informavimo tikslais renginiai gali būti filmuojami ir fotografuojami.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas