Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Naujas atminimo ženklas bibliotekoje

Naujas atminimo ženklas bibliotekoje

Gegužės 13 d. prof. dr. Wolfgang Freiherr von Stetten bibliotekoje pristatė savo knygą „Wolfskinder – Glücksmomente. 30 Jahre deutsch-litauische Begegnungen“ („Vilko vaikai – laimės momentai. Vokietijos-Lietuvos santykių 30 metų“).

Šioje knygoje autorius aprašo sudėtingą pokario „vilko vaikų“ likimą, susieja jį su Lietuvos išsivadavimo iš sovietų okupacijos istorija ir savo asmeniniais prisiminimais bei pastangomis, siekiant Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo Vokietijos Federacinėje Respublikoje. 

Renginį atidarė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė Emilija Banionytė. Renginyje dalyvavęs Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadorius Lietuvoje dr. Cornelius Zimmermann sakė: „Vilko vaikų“ temai Lietuvoje skiriama daug dėmesio. Mane žavi Lietuvos organizacijų ir istorikų iniciatyva bei siūlymas įtraukti rugsėjo 14-ąją į Lietuvos atmintinų dienų sąrašą kaip „vilko vaikų“ atminimui skirtą dieną. Ir nors „vilko vaikai“, deja, turėjo įvairių išgyvenimo istorijų ir ne tik teigiamų patirčių Lietuvoje, aišku viena – be Lietuvos žmonių jie nebūtų išgyvenę. Iš Vokietijos pusės profesorius baronas Wolfgang von Stetten yra būtent tas žmogus, kuris neliko abejingas „vilko vaikams“ ir jų likimams nuo tada, kai Lietuvai atgavus nepriklausomybę pirmą kartą atvyko į Lietuvą kaip Bundestago narys ir Parlamentinių ryšių su Baltijos valstybėmis grupės vadovas. Nuoširdžiai dėkojame jam už jo kilnius darbus ir už tai, kad jo nueitas kelias, užfiksuotos akimirkos ir prisiminimai apie pažintį su „vilko vaikais“ sugulė į jo knygą.“

Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadorius Lietuvoje dr. Cornelius Zimmermann / Mindaugo Masaičio nuotr.

Prieš pakviesdama profesorių dr. Wolfgang Freiherr von Stetten tarti žodį, moderatorė dr. Sandra Grigaravičiūtė perskaitė citatą apie šios knygos paskirtį ir išsakė kelias savo įžvalgas: „Istoriniame pasakojime apie „vilko vaikus“ ir Lietuvos ir Vokietijos santykius svarbiausi yra žmonės, jų gyvenimas, viltys, siekiai, svajonės, nuoskaudos, nusivylimai, atradimai ir praradimai, dėkingumas. Visos istorijos centre stovi žmogus. Įvykiai ir procesai yra tik fonas, padedantis pamatyti žmogų, jo likimą.“

 

 Iš kairės: vertėja Ina Papreckytė, prof. dr. Wolfgang Freiherr von Stetten ir bendrijos „Edelweiss-Wolfskinder“ pirmininkė Alfreda Luise Quitsch-Kažukauskienė / Mindaugo Masaičio nuotr.

Bendrijos „Edelweiss-Wolfskinder“ pirmininkė Alfreda Luise Quitsch-Kažukauskienė pasidalijo „vilko vaikų“ gyvenimo istorijomis, kurios atskleidė jų kelionę Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945-1948 m. Rizikingos kelionės traukiniais tiek dėl gamtinių sąlygų, tiek dėl pavojų, su kuriais susidūrė prekiniuose traukiniuose besislepiantys vaikai, nebuvo vienintelis iššūkis, kurį jiems teko patirti. 

 Bendrijos „Edelweiss-Wolfskinder“ pirmininkė Alfreda Luise Quitsch-Kažukauskienė / Mindaugo Masaičio nuotr.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vadovė Aldona Jeleniauskienė, tardama baigiamąjį žodį gausios Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos bendruomenės vardu, nuoširdžiai dėkojo už galimybę pažvelgti į istoriją per „vilko vaikų“ likimus“, paskatą „susimąstyti, pasimokyti ir kartu siekti, kad tai, ką patyrė šie vaikai, niekada ir niekur daugiau nepasikartotų“. Prisidėjusiems kuriant šį išskirtinai reikšmingą renginį buvo padovanoti Lietuvoje išauginti edelveisai. Edelveisas – kalnų gėlė, auganti skurdžiose sąlygose. Nebodama šalčio, pražysta balta ir nuostabiai graži. Kaip ir „vilko vaikai“, nepatyrę šilumos, iškentę skurdą, šaltį ir badą, užaugo kilniais ir dorais žmonėmis. 

Renginio metu Austrų ir šveicarų literatūros skaitykloje III aukšte atidaryta ilgalaikė prof. dr. Wolfgang Freiherr von Stetten paroda. Šioje parodoje pristatomi Lietuvai ir Vokietijai svarbūs kolektyvinės kultūrinės atminties tyrinėjimai. Pirmieji parodos egzemplioriai atkeliavo iš Lietuvos Respublikos garbės konsulato Badeno-Viurtembergo žemėje. Šią parodą knygomis praturtino  Vokietijos Federacinės Respublikos ambasada Lietuvoje. Rėmėjų ir partnerių dėka ši paroda bus plečiama ir kasmet pildoma naujausiomis knygomis.

Prof. dr. Wolfgang Freiherr von Stetten / Mindaugo Masaičio nuotr.

Prof. dr. Wolfgang Freiherr von Stetten / Mindaugo Masaičio nuotr. 

Renginį moderavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacinių režimų veiklos tyrimo ir viešinimo skyriaus vyriausioji istorikė dr. Sandra Grigaravičiūtė. Už vertimą nuoširdžiai dėkojame Inai Papreckytei ir palaikymą – Vokietijos Federacinės Respublikos ambasados Lietuvoje Kultūros, žiniasklaidos ir viešųjų ryšių skyriaus darbuotojai Salomėjai Pranckienei bei Lietuvos istorijos instituto doktorantei Rūtai Matimaitytei. 

 

Renginio simbolis – edelveisas / Mindaugo Masaičio nuotr.

Dėkojame: 

  • Lietuvos Respublikos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje;
  • Lietuvos valstybės naujasis archyvas;
  • Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras;
  • Lietuvos valstybės naujasis archyvas;
  • Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba;
  • Jurbarko rajono savivaldybės viešoji biblioteka;
  • Tauragės krašto muziejus „Santaka“;
  • Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka;
  • Koncertinė įstaiga Lietuvos nacionalinė filharmonija;
  • Goethe´s institutas Lietuvoje;
  • Augalų ūkis „Tinginio sodas“;
  • Keramikė Marija Špokaitė.

Renginio organizatoriai – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Vokietijos Federacinės Respublikos ambasada Vilniuje ir Lietuvos Respublikos garbės konsulatas Badeno-Viurtembergo žemėje – dėkoja svečiams už dėmesį ir domėjimąsi Vokietijos ir Lietuvos bendradarbiavimo istorija bei aktualijomis.

Ačiū Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Dainavimo katedros IV kurso studentui Konstantinui Tomanui, profesoriui Deividui Staponkui ir fortepijonu akompanavusiai koncertmeisterei Linai Giedraitytei, atskleidusiems renginio temą bei atlikusiems XIX a. kompozitoriaus romantiko Roberto Schumanno kompozicijas.

2024 m. birželio 3–29 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos trečiame aukšte veiks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945–1948“.

Informaciją parengė renginio koordinatorė Laima Lisauskienė. 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas