lt

Paslaptingas romano „Azuritijos kardinolai“ pasaulis

Paslaptingas romano „Azuritijos kardinolai“ pasaulis

Balandžio 19 d. Vaikų bibliotekos erdvėje Po skliautu vyko Jurgos Žąsinaitės knygos „Azuritijos kardinolai“ pristatymas. Jurga Žąsinaitė – rašytoja, humanitarinių mokslų daktarė, senosios lietuvių literatūros tyrinėtoja. Autorės literatūrologiniai ir grožiniai tekstai publikuojami įvairiuose mokslo ir kultūros leidiniuose. Rašytoja debiutavo 2008 m. apysaka „Akmeniniai Avondalio namai“. Kartu su knygos autore renginyje dalyvavo Edukologijos universiteto Lietuvių ir lyginamosios katedros vedėja, literatūrologė docentė Žydronė Kolevinskienė ir rašytoja, literatūros kritikė Neringa Mikalauskienė-Dangvydė. Renginį moderavo Vilniaus Universiteto Vokiečių filologijos katedros lektorė, literatūrologė Violeta Katinienė.

Azuritija – kraštas, į kurį išvyksta pagrindinė romano herojė, o intriguojančio pavadinimo centre esantys kardinolai yra artimųjų vardais pavadintos akvariumo žuvelės. „Aš labai myliu žodį...Močiutė buvo graži kalbėtoja, tai gal tai iš vaikystės..“, – apie autentiškos kalbos formas arba švelniai vadinamą „žodžių ornamentiką“ kalbėjo knygos autorė Jurga Žąsinaitė.

 „Azuritijos kardinolai“ išsiskiria daugiasluoksniu pasakojimu, skirtingomis ir kartu susijungiančiomis personažų istorijomis t.y siužetinė linija, kurios centre atsiduria pagrindinė kurinio herojė, išvykstanti į žaliąją Azuritiją uždirbti motinos gydymui. Kita pasakojimo dalis atkreipia dėmesį į vienišos moters tapatybės paieškas. Autorė atskleidžia, jog čia rasime ir moters bei dukters, gimdytojos ir krikštamotės ryšio ir tarpusavio santykių liniją. Atsiranda „savų“ ir „svetimų“ moterų vaidmenys.

Literatūrinio pasakojimo lauke stebina kūrinio vizualumas: netikėti palyginimai, žymūs vardai ir sąmojai. Pristatymo metu paminėti sapno, motinos ir kaltės motyvai. Renginio dalyvės aptarė galimas motyvų reikšmes. Sapnas interpretuojamas kaip tam tikra realaus gyvenimo kompensacija, kurioje istorija pasakojama per jungiamuosius „geriosios“  ir „blogosios“ motinos archetipus. Kaltės motyvas tapatinamas su sugrįžimu, kuris gali būti prilyginamas tiek sugrįžimui į namus, tiek į patį save.

Autorė Jurga Žąsinaitė skaitė knygos ištraukas. Vienoje iš jų – ištrauka apie Kalėdas ir  pagrindinės veikėjos auginamų žuvelių trijulę, kurioms suteikiami nauji vardai. Skaitytose eilutėse atskleidžiamas pagrindinių romano veikėjų t.y moterų pasaulis, saugumo jausmas, herojų (ne)meilė kitiems ir sau.

Ką šiuolaikiniam skaitytojui gali pasakyti „Azuritijos kardinolai“? Docentės Žydronės Kolevinskienės nuomone, knyga papildo moterų literatūrą, pasakoja apie moters ir dukters ryšį, jų išgyvenimus. Taip pat papildo gausiai leidžiamą emigrantinio pobūdžio literatūrą, tekstas atsiriboja nuo stereotipinių vaizdavimų, skatina susimąstyti, užduoda nemažai mįslių.

Pristatymo pabaigoje renginio svečiai diskutavo su knygos autore, uždavė klausimus apie romano veikėjų vardų kilmę, kaip kilo idėja sugalvoti personažų vardus, teksto formavimo įmantrybes ir planus naujai knygai. Rašytoja atskleidė, jog šios knygos tekstui sukurti prireikė bene 10 metų, o prieš kuriant idėjas naujai knygai reikia atsiriboti nuo senosios veikėjų palydos.

Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Biblioteka visiems
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas
AVBA