lt

Šimtmečio asmenybės – Antanas ir Sofija Smetonos

Šimtmečio asmenybės – Antanas ir Sofija Smetonos

Antano Smetonos vardas žinoma bene visiems. Gyventi kaip prie Smetonos, būti smetonišku, atrodyti smetoniškai. Žodis „Smetona“ jau yra tapęs bendrine sąvoka. Bet kas iš tiesų buvo Antanas Smetona, koks tai buvo, pirmiausia, žmogus, šeimos vyras, tėvas, o tik po to – prezidentas, kokia buvo jo žmona – Sofija jau daugelį metų nagrinėja istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė.

Gegužės 8 d. bibliotekoje dr. Ingrida Jakubavičienė, dr. Stasys Šedbaras ir Loreta Jastramskienė diskutavo apie Šimtmečio asmenybes – Antaną ir Sofiją Smetonas. Jų biografijas, šeimą, darbą, svarbą Lietuvai ir istorijai. Prezidentas Smetona visuomenėje vertinamas nevienodai: istorijos vadovėliuose ir viešoje erdvėje galima sutikti jo kaip modernaus inteligento ir kaip diktatoriaus įvaizdžius. O žmona Sofija daugeliai vis dar yra menkai žinoma, nors buvo itin spalvinga asmenybė. Būtent Sofija neformaliai bendravo ir kortomis žaidė su to meto politikos ir karybos elitu, užsienio pasiuntiniais, pati taip pat labai domėjosi politika. Jos pusseserė ir krikšto mama buvo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė – rašytoja, visuomenės ir politikos veikėja, tad ir Sofijai aktyviai dalyvavo visuomeninėje labdaros veikloje.

Istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė yra parengusi du leidinius, skirtus būtent Smetonų šeimos temai, – „Seserys: Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ ir „Duetas: Antanas ir Sofija Smetonos“. Autorė išsamiai nagrinėjo archyvinę medžiagą, lankėsi Klivlende, JAV, matė namą, kuriame gan paslaptingomis aplinkybėmis 1944 m. sausio 9 d. gaisro metu žuvo A. Smetona.  Šiuose leidiniuose galima susipažinti su privačiu Smetonų gyvenimu ir pamatyti kitokį Tarpukario Lietuvos istorijos vaizdą.

Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Biblioteka visiems
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas
AVBA