Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Skiriame Vilniaus gimtadieniui: naujos parodos ir knygos

Skiriame Vilniaus gimtadieniui: naujos parodos ir knygos

Pasitikdami 700-ąjį Vilniaus gimtadienį pristatome naujas parodas apie Vilnių ir naujausias bibliotekos fondo knygas apie Vilnių, kurias rasite antrame bibliotekos aukšte įsikūrusioje Vilnistikos skaitykloje.

Jungiamės prie daugiabalsio jubiliejinio Vilniaus sveikintojų choro, dalinamės informacija apie Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos renginius, skirtus sostinės jubiliejui. Siūlome pasižvalgyti mūsų bibliotekininkų sukurtoje ir puoselėjamoje kraštotyros svetainėje „Vilnijos vartai“, sužinoti, ką galėtume skaityti apie Vilniaus istoriją, urbanistiką ir architektūrą, apie lankytinus objektus, apie miestą grožinėje literatūroje: www.vilnijosvartai.lt.  

NAUJOS PARODOS APIE VILNIŲ

Bibliotekos trečiame aukšte laisvalaikio erdvėje prie Meno ekrano rasite parodą „Vilnius fotografijose“ (senųjų ir šiuolaikinių fotografų albumai). Parodoje pristatome Vilnių, jo architektūrą, gamtą per fotografijas. Pateikti senųjų ir šiuolaikinių Vilniaus fotografų albumai iš bibliotekos Meno fondo. Parinktos citatos atspindi menininkų požiūrį į Vilniaus miestą, jo architektūrą, gamtą.

Vladas Drėma: „Vilnius buvo gražus, Vilnius yra gražus, Vilnius, reikia tikėtis, bus visuomet gražus. Grožis yra amžinas. Tai duona žmogaus sielai, tai jo gyvenimo prasmė, tai būtina sąlyga jo laimei“.

Jeigu Vilnių su gimtadieniu norite pasveikinti eilėmis, ateikite į antrame bibliotekos aukšte įsikūrusią Vilnistikos skaityklą. Čia rasite parodą „Vainikas Vilniui“ (poezija nuo senųjų tekstų iki šiandienos poetų – rinkiniai, knygos, atskiri posmai).
 
Albertas Stažeskis (Albertus Starzeski) (XVI a.). Iš lotynų k. vertė Eugenija Ulčinaitė:
 
Vilniau, nors tu ir anksčiau šventei džiaugsmingus triumfus,
Šįkart atėjo diena, švęsti kurią privalai.
Štai atėjo šviesa, dideliais triumfais teisėtai
Garbinti ją privalai, kol tavo sienos stovės. 
 
 
Bibliotekos antrame aukšte laisvalaikio erdvėje rasite stendinę leidinių parodą „Vilniaus mikrorajonai“ (šį kartą – apie Antakalnį ir šalia esančias gyvenvietes). Tai pirmoji paroda iš numatomų apie sostinės mikrorajonus, kurias esame suplanavę jums parodyti 2023 metais.
 
 

Vilniaus jubiliejui dedikuotas parodas rengsime ištisus metus. Planuojame parengti tokias literatūros parodas: „Vilnius atsiminimuose“, „Vilniaus getas“, „Naujos knygos apie Vilnių“ ir kt. Numatome ir virtualią parodą „Opera „Birutė“ Vilniuje“ bei elektroninį leidinį „Prisiminimuose gyvena: Vilnius, kurio nebėra“. Taip pat bibliotekoje bus rengiamos įvairios kitos parodos, laukia įdomi Liudo Mažylio surinktų atvirukų apie Vilnių paroda.

VILNISTIKOS SKAITYKLA
 
Lankytojai laukiami prieš metus įsteigtoje Vilnistikos skaitykloje, kurioje galima rasti populiariausias knygas apie Vilnių. Čia taip pat nuolat veikia knygų ir dailės darbų parodos. Interaktyviame skaityklos stende rodomos virtualios parodos („Senieji Vilniaus vaizdai atvirukuose“, „XIX–XX a. vilniečių kasdienybė ir pramogos“, „Iš Vilniaus transporto istorijos“, „Senieji Vilniaus fotografai“, „Kokį Vilnių matė poetas Adomas Mickevičius“, „Senosios Vilniaus spaustuvės ir knygynai“). Vilnistikos skaitykloje numatoma ir „Vilniaus mylėtojų“ klubo veikla – bus diskutuojama apie knygas, lankytojus kviesime į susitikimus. Vilnistikos skaitykloje pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais bibliotekos darbo metu dirba bibliografai, padėsiantys informacijos paieškos klausimais. Išsamiau apie Vilnistikos skaityklą – ČIA.
 
NAUJOS KNYGOS APIE VILNIŲ
 
Bibliotekos fondą nuolat papildome leidiniais apie Vilnių, jūsų dėmesiui pateikiame naujausias gautas knygas, kurias visas rasite Vilnistikos skaitykloje.

Cohen, Israel. Vilna: žydiškojo Vilniaus istorija.

Tai pirmoji išsami Vilniaus žydų istorija, išleista dar 1943 m. JAV, jau nujaučiant, jog Vilniaus žydus ištiko tragedija. 

Denisenko, Viktor. Vilniaus apokalipsė: romanas. 

Debiutinis Viktoro Denisenkos romanas „Vilniaus apokalipsė“ – tai įtemptas, kupinas pavojingų įvykių, netikėtų siužeto vingių ir kraupios realybės pasakojimas.  Ar pasaulis dar taps normalus? Ar išlikę gyvieji sugebės atkovoti iš zombių teritorijas ir sukurti jose saugias zonas? Ar bus nauja pradžia?

Drėmaitė, Marija. Neįgyvendintas Vilnius: [Vilniaus muziejaus parodos „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai“ knyga] / Marija Drėmaitė, Rasa Antanavičiūtė. 

Tai jau antrasis populiarios knygos leidimas. Ši knyga kviečia pasivaikščioti po Vilnių, taip ir likusį planuose, eskizuose, vizijose. Knygoje rasite daugiau kaip šimtą pristatomų urbanistinių, architektūrinių, memorialinių bei inžinerinių projektų, kurie užgimė XX amžiuje, bet netapo realybe.

Firkovičius, Romualdas. Vilniaus bažnyčios ir vienuolynai istorijos bėgyje: tyrimų apybraižos.

Garsios karaimų mokslininkų ir dvasininkų giminės atstovas Romualdas Firkovičius (1933-2015) rinko medžiagą ir rašė apie katalikų kulto pastatus, retkarčiais įterpdamas šaltiniuose pasitaikančių žinių apie ikikrikščioniškosios Lietuvos kulto vietas. Leidinyje pateikiamos atskirų objektų – bažnyčių ir prie jų įkurtų vienuolynų, istorijos apybraižos. 

Pasakojimai apie Vilnių ir vilniečius / sudarytoja Zita Medišauskienė.

Šis straipsnių ir publikacijų rinkinys itin vaizdžiai perteikia Vilniaus ir vilniečių gyvenimą, kunkuliavusį XVIII–XX a. pradžioje. Galime akies krašteliu galime žvilgtelėti į miesto gyventojų buitį – gyvenamuosius namus, kurių duris pravėrus ryškėja patalpų planavimas ir funkcijos, apstatymas, miestiečių apranga ar turėti prabangos daiktai.

Pocevičius, Darius. Istoriniai Vilniaus reliktai, 1944–1990.

Knygoje atsiskleidžia margas, kontrastingas ir itin kontroversiškas sovietinis Vilniaus laikotarpis. Analogų neturėję miesto pokyčiai knygoje atsispindi kitaip nei daugelyje ligšiolinių tyrimų, į šią istorijos atkarpą nepelnytai žiūrinčių tik per ideologinę prizmę. 2018 metais išleista knyga nepraranda populiarumo.

Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai / [sudarytoja Lina Laura Švedaitė]. 

Tai žvilgsnis į šiandienę sostinę ir jos gyventojus. Knygoje ieškoma atsakymų į klausimus: kokios sostinės vizijos? Kokia šio miesto kolektyvinė atmintis? Kas slepiasi jo pasąmonėje? Daug dėmesio skiriama miesto miegamiesiems rajonams. „Vilniaus sekretus“ sudaro pokalbiai apie Vilnių, vilniečių atsiminimai ir liudijimai, poetiniai tekstai, fotografijos ir sostinės paviršių atspaudai. Knyga gausiai iliustruota pastarųjų metų Vilniaus nuotraukomis. Knygos sudarytoja Lina Laura Švedaitė, fotografas Denis Vėjas, dizainerė Jurga Juodytė.

Žukauskas, Pranas. Vilniaus padavimai / sekdamas Vladislavu Zahorskiu parašė P. Vingis. 

Nedaug yra miestų, kurie turėtų tokią įspūdingą istoriją, architektūrą, gamtą kaip Vilnius. Kiekvienas senos gatvės vingis, šimtmečių senumo bažnyčios, namai, kalvos ir upių slėniai traukia akį ir masina sužinoti jų slepiamas istorijas, įminti saugomas paslaptis. Ši XX a. pradžioje parašyta knyga – tikras lobis Vilniaus mylėtojams, ieškantiems įkvėpimo paklaidžioti po jau žinomas miesto vietas ir mažiau pažįstamus užkaborius. Knygoje yra kone 40 iš kartos į kartą perduodamų istorijų: pagal gydytojo ir istoriko Vladislavo Zahorskio laiškus P. Vingio atpasakotuose padavimuose atgyja magiškas ir paslaptingas Vilnius.

NAUJA VIKTORINA APIE VILNIŲ

Pristatome naują viktoriną apie Vilnių, kurioje sužinosime apie išskirtinius sostinės pastatus ir vietas. Kas yra aukščiausias pastatas, kuri gatvė siauriausia, kurios kapinės seniausios ir t.t. Išbandyti savo jėgas viktorinoje kviečiame ČIA

Siūlome ir kitus virtualius žaidimus, viktorinas, kurie taip pat skatina daugiau sužinoti ir skaityti apie Vilnių: „Žvilgsnis į Vilniaus istoriją“; „Pasivaikščiokime po žaliąjį Vilnių“; „Iš Vilniaus medicinos istorijos“; „Pasivaikščiojimas po krikščioniškąjį Vilnių“; „Septyneri Adomo Mickevičiaus metai Vilniuje“. Jų ieškokite ČIA

Švęskime Vilniaus gimtadienį ir stenkimės daugiau sužinoti apie Gedimino miestą – mūsų sostinę.

Informaciją parengė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos vyriausioji bibliografė Zita Tiukšienė.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas