Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Su svečiais iš Suomijos diskutavome apie knygos gyvavimo laiką

Su svečiais iš Suomijos diskutavome apie knygos gyvavimo laiką

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje viešėjo Suomijos įmonės „Pelloplast“ rinkodaros ir pardavimų vadovė Erika Barsk ir pardavimų vadybininkė Elizaveta Hokkanen, taip pat projekto atstovas Lietuvoje Vytautas Adomaitis.

Mūsų biblioteka kartu su kitomis septyniomis Lietuvos bibliotekomis dalyvauja projekte, kurio metu pasirinktos knygos aplenkiamos neatlygintinai suomių suteikta apsaugine plėvele. Kitos to paties pavadinimo knygos plėvele nepadengiamos. Tyrimo metu stebima ir vertinama, kaip po tam tikro laiko tarpo atrodo knygos – ir aplenktoji plėvele, ir įprasta. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė Emilija Banionytė pasidžiaugė, kad tyrimui buvo pasirinkta mūsų biblioteka.

Kaip sakė Informacinių išteklių skyriaus vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė, tyrimo metu mūsų bibliotekoje buvo atrinkta 130 knygų porų iš abonemento grožinės ir dalykinės, meno ir vaikų literatūros fondų.

Projektas prasidėjo 2022 metų pavasarį, iš viso numatyti keturi knygų būklės įvertinimai. Pirmasis vyko praėjusių metų pabaigoje. Knygų vertinimas yra labai kruopštus darbas, pagal nustatytus parametrus yra vertinami kiekvienos knygos kampų, viršelių ir nugarėlės mechaniniai pažeidimai, cheminis bei ultravioletinis poveikis.

Knygų viršelių padengimas specialia plėvele padeda išsaugoti jų estetinę išvaizdą ir prailginti knygos gyvavimo laiką.

Kaip pasakojo Erika Barsk, „Pelloplast“ įmonę nedideliame Suomijos miestelyje Pello prieš daugiau kaip pusšimtį metų įkūrė jos senelis. Plėvelės nuolat tobulinamos, tam prireikė ilgamečio bendradarbiavimo su Suomijos bibliotekomis. Kaip rodo suomių praktika, aplenktų plėvele knygų gyvavimas yra maždaug 11 kartų ilgesnis už neapvilktų knygų. Tai reiškia, kad aplenkta knyga bibliotekoje yra ilgiau skaitoma, nereikia pirkti naujų egzempliorių.

Pasak viešnių, pastebėtas ir kitas, netikėtas, aspektas – stebėjimai rodo, kad su aplenktomis knygomis bibliotekos lankytojai pagarbiau elgiasi, tarytum jas labiau saugotų.

Susitikime dalyvavę Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos darbuotojai pastebėjo dar vieną privalumą – aplenktas plėvele knygas patogu dezinfekuoti ir valyti.

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas