lt

„Triukšmo gyvatė“ – tarp religinių vaizdinių ir kasdienio kūniškumo

„Triukšmo gyvatė“ – tarp religinių vaizdinių ir kasdienio kūniškumo

Sausio 26 dieną, bibliotekoje vyko susitikimas su Tomu Petruliu, kuris pristatė savo pirmąją poezijos knygą „Triukšmo gyvatė“. Susitikimas prasidėjo literatūros kritikės Linos Buividavičiūtės pristatymu ir paties T. Petrulio skaitoma poezija.

Petrulio kūriniai – tai radikalus kūniškumas, nuogumas, erotika bei religiniai, krikščioniški motyvai. Pats Tomas, atsakydamas į klausimą, kodėl rašo, juokauja, kad tiesiog labai mėgsta gerti kavą ir kad tą kavą gerti būtų įdomiau ką nors ir rašo. Rašo apie tai, ką pamato buityje ir vaizduotėje, asociacijose, rimtuose ir nerimtuose filmuose, kartais į kūrinius įsiterpia ir vaizdai, šmėstelėję analizuojant filosofinius traktatus, o kartais tai tiesiog kasdienis absurdas. Paklaustas, ar rašydamas jis galvoja, ką apie jo tekstus galvos ir kaip interpretuos skaitytojas, poetas prisipažino, kad leidžia savo mintims lietis laisvai ir nestabdo savęs, tiesiog rašo negalvodamas.

Anot literatūros kritiko Mariaus Buroko: „Pradedi skaityti eilėraštį ir, regis, jau atpažįsti siurrealizmą. O pasirodo ne – jis baigiasi meiliu „šveikišku“ kreipiniu, nešvankybe ar prozišku it palto saga sakiniu. Pradedi skaityti kitą eilėraštį ir, regis, atpažįsti seną gerą lietuvišką impresionizmą – betgi ne. Tekstas staiga brutaliai nutrūksta, netikėtai pasibaigia arba švelniai pasiunčia tave velniop“. Dėl vyraujančių religinių motyvų, ne kartą T. Petrulis buvo kviečiamas savo eilėraščius skaityti katalikiškose bendruomenėse, tačiau autorius prisipažino, kad kai kurių savo tekstų tokioje aplinkoje jis nenorėjo skaityti ir save šiek tiek cenzūravo.

Petrulis rašo nuo paauglystės, tad ir „Triukšmo gyvatės“ rankraštis savo laiko laukė penkerius metus, o kai kuriems kūriniams jau yra apie 10 metų. Savo kūrybą iškelti į dienos šviesą autorius nusprendė paskatintas kambarioko, kuris tiesiog pasiūlė išleisti knygą. Tomo Petrulio knyga pasirodė tik elektroniniu formatu, ją išleido elektroninė leidykla „Naujas Vardas“. Viena svarbiausių priežasčių, kodėl buvo pasirinktas būtent e-knygos formatas – tai noras kuo greičiau realizuoti jau 5 metus laukiantį rankraštį. 2017 metais pasirodžiusią „Triukšmo gyvatę“ galite nemokamai atsisiųsti arba skaityti leidyklos „Naujas Vardas“ interneto svetainėje.

Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Biblioteka visiems
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas
AVBA