Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Tvari biblioteka: 10 knygų rekomendacijų

Tvari biblioteka: 10 knygų rekomendacijų

Balandžio 23-29 dienomis švenčiame Lietuvos bibliotekų savaitę, kurios tema šiemet – tvari biblioteka. Bibliotekos III aukšte rasite leidinių apie tvarumą parodą, visas lentynose esančias knygas galima skolintis į namus.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Milda Šapurova parengė 10 knygų tvarumo tema rekomendacijas. Iš jų penkios yra grožinės literatūros knygos ir penkios – negrožinės.

„Kaip liūdna pagalvojus, kad gamta kalba, o žmogus nesiklauso“ / Viktoras Hugo, 1840 m.

5 grožinės literatūros knygos apie gamtą, tvarumą, ekologiją

1. Frank Herbert „Kopa“– fantastinės literatūros klasika, turėjusi įtakos net kelioms mokslinės fantastikos kūrėjų kartoms. Šis epinis fantastinis romanas apima daug įvairių socialinių, religinių ir ekologinių temų. „Kembridžo mokslinės fantastikos kompanione“ knyga buvo pavadinta „pirmuoju planetinės ekologijos“ romanu.

Melanžas – vertingiausias ir rečiausias prieskonis Visatoje. Pailgina žmogaus gyvenimą, be jo nebūtų ir kelionių į kosmosą. Melanžas išgaunamas rūsčiajame Arakyje, arba Kopoje, kur plyti vien dykuma. Kas valdo Arakį, tas kontroliuoja ne tik prieskonio gavybą, bet ir Visatą.

2. Romain Gary „Dangaus šaknys“ – už šį kūrinį garsusis rašytojas 1956 m. pelnė pirmąją savo Gonkūrų premiją. Kaip sakė pats Romain Gary: „Šiai knygai pasirodžius, buvo noriai rašoma, kad tai pirmasis „ekologinis" romanas, pirmas šauksmas, kviečiantis gelbėti mūsų biosferą, kuriai iškilo grėsmė. Tačiau aš pats tais laikais nebuvau įvertinęs nei vykstančio naikinimo masto, nei visos to pavojaus apimties."

Romane pasakojama apie keistuolį idealistą prancūzą Morelį, išsekintą gyvenimo koncentracijos stovykloje beprasmiškumo. Po Antrojo pasaulinio karo jis atsiduria Prancūzijos Pusiaujo Afrikoje. Čia tarp čiabuvių ir kolonistų tvyro įtampa, bręsta išsilaisvinimo kovos, negailestingai dėl ilčių žudomi drambliai, o Morelis renka parašus po peticija už jų apsaugą. Išlaisvinti drambliai – jo idée fixe. Kas svarbiau: gamtosauga ir drambliai, šalies nepriklausomybė ar individo laisvė? O gal – badaujantis vietinis?

3. Kurt Vonegutt  „Katės lopšys“ – rašytojas yra socialinės satyros virtuozas, dažnai jungiantis mokslinės fantastikos elementus ir socialinę kritiką, nevengiantis sodraus juodojo humoro. „Katės lopšys“ – tai religijos, politikos, visuomenėje nusistovėjusių gyvenimo taisyklių kritika. Kartu tai ir mokslo pasaulio kritika, kalbama apie beatodairišką atominių ir kitokių, mirtį ir susinaikinimą nešančių ginklų kūrimą, kas gali nulemti pasaulio susinaikinimą.

Tirono valdomoje mažytėje Karibų jūros San Lorenso salo­je klesti visuotinis melas ir bukaprotystė. Gyventojai išpažįsta džiunglėse besislapstančio pranašo Bokonono religiją, grįstą fomomis – „netiesomis, darančiomis juos drąsius, kilnius ir laimingus“. Genamas iliuzinės meilės gražuolei diktatoriaus dukrai Monai, „Katės lopšio“ herojus Jona atvyksta į salą, atranda naują religiją ir tampa šios šalies preziden­tu.

4. Marijus Gailius „Oro“ – pirmajame savo romane šis lietuvių autorius kalba apie pragaištingus klimato pasikeitimo padarinius. Kokia gi ateitis laukia pasaulio, kurio didžiąją dalį paryja jūros ir vandenynai? Šioje  ekologinėje antiutopijoje kalbama apie šiuolaikinius žmones ir jų patogų gyvenimą, apie tokio gyvenimo trapumą ir trumparegiškumą. Šis romanas 2019 m. metais pelnė geriausios Metų knygos apdovanojimą.

„Romano „Oro" herojai – į XXII amžių žengiantys lietuviai, kalbantys najakalbe, matę, kaip jūra pasiglemžia Palangą ir Nidą, ir nebeturintys nei politinės valios, nei kultūrinės atminties.  Neaiškiomis aplinkybėmis žuvęs garsus klimatologas Vincentas Šemeta į kapus nusineša baugią paslaptį. Profesoriaus artimuosius ir draugus vėl bendrauti priverčia vis daugiau klausimų keliantis ciniškas jo testamentas. 

5. Margareth Atwood „Oriksė ir Griežlys“ – tai vienos žymiausių Kanados literatūros pažibų, Booker‘io ir Kanados nacionalinės literatūros premijos leureatės romanas, kuriame ji negailestingai kritikuoja šiuolaikinės visuomenės vartotojišką kultūrą. Kalbama apie pasaulį kamuojančias epidemijas, teroro aktus, genų inžinerijos eksperimentus bei vėlgi pražūtingus mokslinius išradimus.

„Oriksė ir Griežlys” nukelia skaitytoją į ne tokią jau tolimą ateitį, kuri laukia žmonijos, visas vertybes paaukojusios dėl vartotojiškos gerovės. Pagrindinis veikėjas Džimis, išlikęs po globalinės katastrofos su būreliu mutantų ir pasivadinęs Sniego žmogumi, stengiasi suvokti, kas atsitiko, kodėl staiga sugriuvo pasaulis. 

5 negrožinės literatūros knygos, apie gamtosaugą, ekologiją, žmogaus ir gamtos santykį

1. Elizabeth Kolbert „Šeštasis išnykimas“ – mokslininkai skelbia, jog šiuo metu pasaulyje galime stebėti šeštąjį ir bene vieną didžiausių masinį rūšių išnykimą. Šioje knygoje autorė, žurnalistė, Pulitzerio premijos laureatė, pasakoja apie planetos gyvybės pokyčius. Čia galite sužinoti, kas tai yra rūšių išnykimas, kaip tai keičia pasaulį ir kokie to padariniai. Taip pat autorė supažindina ir su kai kuriomis gyvūnų rūšimis, dėl kurių išnykimo neabejotinai kaltas žmogus.

2. Patrik Svensson „Apie ungurius ir žmones: mįslingiausios pasaulio žuvies istorija“ – knygoje autorius gilinasi į bene vieno iš paslaptingiausių gyvūnų pasaulyje būtį. Ungurių žvejybos įgūdžius autoriui dar vaikystėje perdavė tėvas, tad tai istorija ne tik apie meilę gamtai, tai kartu ir knyga apie ryšį su tėvu, tai nuoširdi ir graži istorija apie gamtos, o kartu ir žmogaus pažinimą.

Patrikas Svenssonas dar būdamas vaikas iš tėvo išmoko žvejoti ungurius. Jie valandų valandas tylėdami leisdavo dienas laukdami užkimbant šios sunkiai sugaunamos, neįspėjamos ir mįslingos žuvies. Mėgindamas užčiuopti ungurio paslaptį, autorius grįžta į savo vaikystės namus ir, rašydamas apie sūnaus ir tėvo ryšį ir jų bendrystę žuvaujant ungurius, paliečia universalius, bendražmogiškus klausimus apie gyvenimą ir mirtį: kas aš esu? Iš kur esu? Kur link keliauju?

3. Merlin Sheldrake „Raizgus gyvenimas: kaip grybai kuria mūsų pasaulį, keičia mąstymą ir formuoja ateitį“ – taip, tai tikrai knyga apie grybus ir tai – ne receptų knyga. Ar žinojote, jog grybai geba virškinti plastiką, manipuliuoti gyvūnų elgesiu ir grybai - naudojami vaistams? Merlin Sheldrake savo knygoje pasakoja apie neįtikėtiną grybų vaidmenį palaikant gyvybę Žemėje, naują požiūrį apie ekosistemas, praplečia akiratį ir padeda suprasti mūsų planetos grožį.

Šioje knygoje dr. Merlinas Sheldrake'as leidžiasi į žavingą nuotykį ir tyrinėja fantastišką, keistą ir nuostabų grybų pasaulį: šie beveik visą gyvybę Žemėje palaikantys organizmai niekuomet nepaliauja stebinti. Tai nei augalas, nei gyvūnas, jų randama visame pasaulyje, ore ir mūsų kūnuose. Ši knyga parodo, kad be grybų nesuprastume planetos, kurioje gyvename, jie taip pat būtini norint suvokti, kaip mes mąstome, jaučiame ir elgiamės. Kuo daugiau sužinome apie grybus, tuo labiau neįmanomas be jų atrodo gyvenimas.

4. Richard Powers „Medžių istorija“. Šis romanas 2019 m. pelnė prestižinę Pulitzerio premiją, o 2020 Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos įtrauktas į vertingiausių metų verstinių knygų sąrašą. Šiame romane pasakojamos devynios skirtingos istorijos, kurių likimus vienaip ar kitaip sieja galingi, patys savyje istorijas talpinantys, medžiai. Tai knyga apie be galo svarbų, bet trapų žmogaus ir gamtos ryšį.

Šeima pasodina po skirtingą medį kaskart gimus kūdikiui. Kalbos ir klausos sutrikimą turinti mokslininkė išsiaiškina, kad medžiai bendrauja tarpusavyje. Tailande pašautą ir iš dangaus krentantį lakūną išgelbsti šakotas banjanas... Devyni paprasti žmonės, devynios nepaprastos istorijos. Visų knygos veikėjų likimus vienaip ar kitaip paveikia medžiai – galingi, skirtingi, su savitomis istorijomis. Meistriškai išausto pasakojimo gijos sklandžiai nuveda nuo žmogaus prie medžio, netikėtomis sąsajomis nuvingiuoja prie kito asmens, kad per jį papasakotų dar vieno medžio istoriją – nuo šaknų iki pat viršūnės ir vėl atgal iki sėklos.

5. Naomi Klein „Tai viską keičia“ – knygos autorė yra žymi žurnalistė iš Kanados, dėl klimato kaitos padarinių kovojanti bene visą savo gyvenimą ir maždaug kas dešimtmetį parašanti tą laikotarpį apibrėžiantį veikalą. „Tai viską keičia“ yra knyga, kurioje kruopščiai ir išsamiai analizuojami pasaulio procesai, kodėl ir kaip blokuojami keliai užkirsti kelią klimato kaitai, juk klimato kaitos problemos reikalauja iš esmės keisti gyvenimo būdą.

„Tai viską keičia“ buvo pavadinta reikšmingiausia dešimtmečio knyga ir reikšmingiausia visų laikų knyga apie aplinkosaugą. Ji apie klimato kaitą – svarbiausią dabarties žmonijos iššūkį. Perskaityti ją turėtų ne tik kiekvienas politikas, bet ir kiekvienas išsilavinęs žmogus. Tai kovinga knyga, griežtai kritikuojanti šiuolaikinio kapitalizmo sistemą, rinkos fundamentalizmo ir trumparegiško pelno siekimo persmelktą mąstymą. Tai įspėjanti ir kviečianti veikti knyga: žmonija neišliks, jei nepakeis požiūrio ir gyvenimo būdo.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas