Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

„Vilniaus gatvės gyvos. Gidas po miesto periferiją“ kviečia pažinti mikrorajonus

 „Vilniaus gatvės gyvos. Gidas po miesto periferiją“ kviečia pažinti mikrorajonus

Vasario 6 dieną bibliotekoje vyko pirmosios Alberto Kazlausko knygos „Vilniaus gatvės gyvos. Gidas po miesto periferiją“ pristatymas, kuriame autorius pasidalino knygos gimimo istorija, papasakojo, kuo šis gidas skiriasi nuo begalės kitų apie Vilnių leidžiamų knygų bei kuo jis gali būti įdomus ir vilniečiui, ir miesto svečiui. 

Nors autorius ir džiaugiasi savo pirmąja knyga, tačiau pripažįsta nesitikėjęs, kad rašymas gali pareikalauti tiek daug laiko ir pastangų. „Paskutiniais mėnesiais, galima sakyti, pragyvenau visiškoje tyloje, niekur neidavau ir su niekuo nesikalbėdavau, buvau šimtu procentų pasinėręs į rašymą ir visą savo laiką leisdavau arba namie rašydamas knygą, arba tyrinėdamas archyvuose, bibliotekose“ – dalinosi autorius.

Ši knyga – nėra visiems įprastas, dar vienas leidinys apie Vilnių. Autorius siekė kuo labiau atsiriboti nuo senamiesčio ir kitų visiems ir taip gerai žinomų objektų. A. Kazlauskas nusprendė eiti gilyn į Vilniaus pakraščius ir remdamasis ekskursijomis, kurias veda po įvairius Vilniaus mikrorajonus, aprašė vietoves, į kurias daugelis neatkreipia dėmesio ir žino apie jas labai mažai. Kaip pažymi autorius, viena stipriausių šios knygos pusių yra nuotraukos, kurios pasakoja istoriją ir padeda labiau pajausti Vilniaus dvasią. Daugelis nuotraukų knygoje yra apie kažkada buvusį Vilnių, kuris šiuo metu jau labai pasikeitęs. Tačiau įamžintos ir šiuolaikinio Vilniaus detalės – sunkiai randami objektai arba pastatai, kurie tikėtina neužilgo bus rekonstruojami ar nugriauti. Taip pat autorius daug dėmesio skyrė tam tikriems jau greitai išnykti galintiems, bet daug savito žavesio turintiems reiškiniams – pavyzdžiui, metaliniams kioskams, įsikūrusiems požeminėse perėjose, kuriuos vis dar galima pamatyti Lazdynuose.

Be nuotraukų, knygoje pateikiamos ir įvairios schemos, žemėlapiai. Skaitytojai gali pamatyti, kurie pastatai yra išlikę, kurie jau pasikeitę ar nugriauti. Įdėti ir įvairūs nerealizuoti projektai, tokie kaip Burbiškių projektas, kurio atsisakyta dėl nepalankios kaimynystės, ar tik dalinai įgyvendinti projektai, pavyzdžiui, Pilaitė. Tad šis gidas leidžia pamatyti ne tik esamą, ar buvusį, bet galėjusį būti, architektų įsivaizduotą miesto vaizdą.

Kad knygoje atsispindi nepažintas Vilnius, įrodo ir tai, kad čia sužymėta daug įvairių retai lankomų objektų, kurie dažnai neturi jokio adreso. Pavyzdžiui, akmuo ar paminklas viduryje pievos knygoje pažymėtas koordinatėmis, kuriomis remiantis galima atrasti reikiamus objektus.

Viena iš įdomiausių knygos pristatymo dalių – tai, kas nepateko į knygą. Kai kurių vietovių ir objektų buvo atsisakyta dėl žinių stokos, nes informaciją surasti buvo labai sudėtinga, kai kurie objektai, kaip Gynybinė siena, labiau artimi senamiesčiui ir jau gana gerai žinomi. Tad pasirinkti tik tokie objektai, kurie vesdavo į mažai pažintą Vilnių, rajonų gatves.

Nemažai laiko praleista renkantis knygos viršelio iliustraciją. Autorius nenorėjo dėti jokių fragmentų iš senamiesčio ar vietovių kurios yra žinomos. Po kelių bandymų galiausiai buvo išsirinkta nuotrauka su žmogumi, stovinčiu ant stogo Žirmūnų mikrorajone ir žvelgiančiu į aplink plytintį miestą. Pasak A. Kazlausko, šis fragmentas labiausiai atspindėjo knygos idėją ir esmę – troškimą atrasti ir pažinti.

Paklaustas, kaip kilo idėja leisti knygą ir gilintis į Vilniaus mikrorajonus, autorius kaip vieną iš pagrindinių priežasčių įvardino didžiulį norą pažinti Vilnių, dirbti su kelionėmis ir vesti ekskursijas. Ekonomiką studijavęs, gaisrininku dirbęs jaunuolis, šiuo metu jaučiasi atradęs mėgstamą veiklą ir džiaugiasi pirmąja knyga, kuri, tikisi, bus ne paskutinė. Autorius prisipažino, kad planuoja leisti ir antrąją knygos dalį, o paskui gal net surinkti pačią svarbiausią informaciją ir išleisti vieną knygą anglų kalba, kurią galėtų naudotis ir užsieniečiai.

Vėl artėja ekskursijų sezonas ir A. Kazlauskas ruošiasi jį pradėti su naujais maršrutais po Vilniaus mikrorajonus. Norinčius pažinti neatrastą Vilnių kviečiame sekti naujienas Gatvės gyvos internetiniame puslapyje arba socialiniame tinkle Facebook.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas