Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

„Žalioji biblioteka“ kviečia suteikti daiktams naują gyvenimą

„Žalioji biblioteka“ kviečia suteikti daiktams naują gyvenimą

Biblioteka dalyvauja Nordplius projekte „CreaTeams in Library“ su kolegomis iš Suomijos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Danijos ir Islandijos. Pagrindinė projekto idėja – kurti tarptautinius tinklus, kurie padėtų stiprinti bibliotekininkų bendruomenę, įgyvendinti įvairius projektus ir bendras veiklas.

Viena iš veiklų, kuri jungia skirtingų šalių bibliotekas – „Žalioji biblioteka“ („Green library“). Tarptautinio projekto tikslas – diskutuoti apie perdirbamų medžiagų naudojimą ir dalintis aplinkosaugos idėjomis bei metodais bibliotekose su tarptautine bendruomene ir bibliotekų lankytojais. Projektas įgyvendinamas nuo šių metų rugsėjo iki gruodžio 15 dienos. Bibliotekų erdvėse kviečiama kurti kartu su skaitytojais, o rezultatus vizualizuoti pasitelkiant skirtingas veiklas: kūrybines dirbtuves, seminarus, edukacinius užsiėmimus ir kitus renginius.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka prie „žaliosios bibliotekos“ idėjos prisideda organizuodama dekupažo dirbtuves „Suteik daiktui antrą gyvenimą (dekupažo pradžiamokslis)“. Užsiėmimų dalyviai supažindinti su dekupažo technika, patys dekoravo daiktus iš plastiko ir stiklo. Dirbtuvių metu iš senų ir nenaudojamų butelių bei skardinių gamintos pieštukinės ir nedidelės vazos.

Dirbtuvių dalyviai užsiėmimą vertina kaip puikią galimybę atsipalaiduoti po darbo dienos ir tuo pat metu suteikti „antrą gyvenimą“ patrauklumo stokojantiems daiktams. Nauji gaminiai pritaikomi buityje, tampa interjero detale arba originalia dovana.

Partnerių iniciatyvos

Reikjaviko miesto bibliotekoje (Islandija) organizuoti seminarai, kurių metu iš nenaudojamo plastiko atliekų gaminami veidrodžiai, raktų pakabukai ir kiti aksesuarai. Dirbtuvėse pagaminti darbai eksponuojami menininkės Ísabella Leifsdóttir parodoje – „Refleksija“ (angl. Reflection), kurios pagrindą sudaro iš nenaudojamų plastikinių vaikiškų žaislų ir jų detalių pagaminti veidrodžiai bei jų rėmai.

Ikast-Brande bibliotekoje (Danija) vyko renginys, kuriame buvo kviečiama sužinoti apie maisto atliekų mažinimą bei senų, tačiau valgomų daržovių naudojimą. Taip pat pasakojama, kaip galima sutaupyti perkant skirtingus maisto produktus, kurti ekonomiškus receptus patiekalams iš daržovių. 

Talino centrinė biblioteka (Estija) rengė kūrybines dirbtuves „Pakeista knyga“ (angl. the Changed book), kuriose senos arba sugadintos knygos paverčiamos meno kūriniais bei parodų objektais. Bibliotekos atstovai pabrėžia, kad kolekcijos yra nuolat atnaujinamos, tad dalies iš jų reikia atsisakyti. Todėl rengiamos dirbtuvės, kurių pagrindinė idėja – knygų išsaugojimas ir pakartotinis naudojimas labdaringoje veikloje.

Vaggeryd bibliotekoje (Švedija) iš senų audinių skiautės pasitarnavo  naujų knygų viršelių gamybai. Organizuotas kūrybinis užsiėmimas vaikams – „Hario Poterio dirbtuvės“, programavimo bei robotų dirbtuvės-žaidimai, o bibliotekoje veikė „žaliasis kampelis“ (angl. green corner) siekiant paskatinti bibliotekos lankytojus pagalvoti apie jų namuose esančių daiktų daugiafunkcinį naudojimą, pavyzdžiui iš šaukštelių gaminamos stilizuotos lempos.

Turku biblioteka (Suomija) įgyvendino suomių kalbos mokymus suaugusiems – „Kalbos medis“ (angl. The Language Tree). Mokymų medžiagą sudaro įvairios užduotys, orientuotos į aplinkosaugos temas, plečiamos žinios apie Suomijos gamtą.

Bendras projekto rezultatas – jungtinis „žaliosios bibliotekos“ idėjų pristatymas-paroda, keliaujanti per partnerių bibliotekas.

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas